برداشت 360 کیلو زعفران از اراضی مرند/ سود 14 میلیارد ریالی برای 250 بهره‌بردار  فرماندار مرند از برداشت 360 کیلوگرم زعفران در این شهرستان خبر داد و گفت: این میزان محصول با ارزش 14 میلیارد ریالی، سود مطلوبی را نصیب 250 بهره‌بردار کرد.   به گزارش خبرنگار صداو سیما از مرند، بهنام رضوانی پیش از ظهر امروز […]

برداشت 360 کیلو زعفران از اراضی مرند/ سود 14 میلیارد ریالی برای 250 بهره‌بردار

 فرماندار مرند از برداشت 360 کیلوگرم زعفران در این شهرستان خبر داد و گفت: این میزان محصول با ارزش 14 میلیارد ریالی، سود مطلوبی را نصیب 250 بهره‌بردار کرد.

 

به گزارش خبرنگار صداو سیما از مرند، بهنام رضوانی پیش از ظهر امروز در دومین جشنواره زعفران در شهرستان مرند با اشاره به اهمیت توسعه کشاورزی در ارتقاء چشمگیر اقتصاد استان و شهرستان اظهار کرد: اینک در سنگر جهاد اقتصادی، رزمی دیگر علیه دشمنان ایران اسلامی آغاز و تلاش در مزارع، باغات و مراکز تولید محصولات کشاورزی و دامی، به مثابه حراست از استقلال ایران اسلامی بوده و باید همه، با تمام توان در توسعه این بخش مهم سهیم باشند.

وی با اشاره به اینکه زعفران محصولی استراتژیک و دارای ارزش افزوده بالا و صادراتی با امکان ارزآوری چشمگیر بود افزود: با حمایت‌های سازمان جهادکشاورزی استان و تعامل انجام یافته در مجموعه ادارات، شهرستان مرند توانسته است در سایه سعی و تلاش بهره‌برداران بخش زراعی به مقام ارزنده‌ای در تولید این محصول نائل و به قطب تولید زعفران در آذربایجان‌شرقی تبدیل شود.

رضوانی با اشاره به این موضوع که در اراضی زیر کشت این محصول در مرند، سالانه بیش از 360 کیلوگرم زعفران برداشت می‌شود، گفت: این میزان محصول با ارزش 14 میلیارد ریالی، سود مطلوبی را نصیب 250 بهره‌بردار کرده و در ایجاد اشتغال مولد در بخش کشاورزی نیز تاثیر قابل توجهی دارد.

فرماندار مرند، با تاکید به اهمیت حمایت از بهره‌برداران تولید کننده زعفران در افزایش چشمگیر سطوح زیر کشت و ارتقاء در آمد حاصله از تولید اضافه کرد: برای کشت هر هکتار از اراضی برای تولید این محصول و براساس برآوردهای انجام گرفته مبلغ 100 میلیون ریال سرمایه اولیه مورد نیاز بوده و تلاش بر این است با حل این موضوع در کار گروه توسعه کشاورزی شهرستان، راه برای توسعه و شکوفایی آن فراهم‌تر شود.

وی همچنین از آغاز تعامل با تشکل‌های صنفی و زمینه‌سازی برای ایجاد مراکز فرآوری و بسته‌بندی زعفران در شهرستان مرند خبر داد و گفت: با هدف ایجاد تحرک بیشتر در تولید و هماهنگ‌سازی آن با فرآوری و عرضه کیفی، برای ایجاد درآمد بیشتر برای بهره‌برداران، تلاش می‌شود از عرضه و فروش فله‌ای این محصول ارزشمند جلوگیری شود و در این راستا، اقدامات انجام یافته توسط سازمان جهاد کشاورزی بسیار امیدوار کننده و مطلوب ارزیابی می‌شود.

با هدف توسعه بخشی به کشت زعفران در اراضی مستعد شهرستان‌های استان و همچنین معرفی استعدادهای تولیدی و افزایش سطح تعامل با تشکل‌های صنفی تولیدکنندگان این محصول، دومین جشنواره زعفران در شهر بناب جدید شهرستان مرند، با حضور جمع کثیری از مسئولین استانی و شهرستانی برگزار شد.