۲۱ ارد ۱۳۹۳
شماره:14867
مدیرکل راه آهن آذربایجان گفت: به دلیل عدم استقبال مردم و مسافران از حمل و نقل ریلی در مسیر مرند – جلفا این مسیر در آستانه حذف از برنامه‌ها و مسیرهای راه‌آهن آذربایجان است.

 به گزارش حبرنگار صداو سیما به نقل از خبرگزاری فارس، حمل و نقل ریلی می‌تواند به عنوان وسیله‌ای ارزان، ایمن و با استهلاک پایین در حمل و نقل و توسعه اقتصادی، مورد توجه فراوان قرار گیرد.

حمل و نقل و ترانزیت یکی از اشتغال‌زاترین فعالیت‌های اقتصادی است و هم‌اکنون میلیون‌ها نفر از این طریق ارتزاق می‌کنند. عدم استفاده از این فرصت بزرگ که به واسطه موقعیت خاص جغرافیایی برای ما مهیا شده موجب از دست دادن فرصت‌های مناسب توسعه اقتصادی عمق بخشیدن به روابط بین‌المللی و ایجاد صدها هزار شغل مناسب شده است.

یکی از گزینه‌های مهم برای رهایی از وابستگی به درآمدهای نفتی، کسب درآمد از ترانزیت کالا و مسافر است.

یکی از علل عمده ایجاد معضلات اجتماعی، وجود معضلات و مشکلات شدید در زمینه مسائل اقتصـادی و رفـاهی ( از جمله بیکـاری، شکـاف طبقاتی، فقر، وضعیت نامطلوب خدماتی و رفاهی) می‌باشد. شبکه جامع و کارآمد حمل و نقل ریلی از مؤثرترین عوامل زمینه‌ساز ارتقای سطح اقتصادی و رفاهی مناطق و در نتیجه بهبود مشکلات امنیتی آن‌ها خواهد بود. همچنین هنگامی که شبکه ریلی تأمین‌کننده منافع سایر کشورهای منطقه نیز بوده و در راستای همکاری‌های مشترک اقتصادی و سیاسی آن‌ها باشد، خود به خود به عاملی مهم در راستای امنیت ملی- منطقه‌ای و حتی جهانی و سایر مسائل مرتبط با آن تبدیل خواهد شد.

میرحسن موسوی‌دیزجی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تبریز  با اشاره به میانگین استفاده ۱۰ تا ۱۲ مسافر از خدمات ریلی این مسیر اظهار کرد: این تعداد به هیچ وجه برای یک مسیر ریلی توجیه نداشته و سوق دادن ذهن‌ها به تعطیلی آن را باعث می‌شود.

وی اضافه کرد: راندن رام‌های راه‌آهن در این مسیر با پافشاری و مقاومت مدیریت راه آهن آذربایجان تحقق می‌یابد و الا از خیلی وقت پیش باید شاهد توقف رفت و آمد قطار در این مسیر بودیم.

موسوی از رایزنی با منطقه آزاد ارس برای چارت و یا فرهنگ‌سازی به منظور استفاده از این وسیله امن مسافرتی خبر داد و گفت: با مدیر عامل منطقه آزاد ارس رایزنی‌هایی صورت گرفته تا فضای لازم را از طریق فرهنگ‌سازی در بین شرکت‌های مسافربری و مردم را برای استفاده از امکانات این مسیر فراهم آورد یا از طریق چارت واگن‌های این مسیر مانع از توقف رفت و آمد قطار در این مسیر شود.

این مقام ارشد استان در حوزه حمل و نقل ریلی از آمادگی مجموعه تحت مدیریتش برای تنظیم ساعات تردد قطار در این مسیر با خواسته مردم و مسئولان منطقه آزاد خبر داد و گفت: راه‌آهن می‌تواند برنامه ساعات حرکت قطار در این مسیر را بر اساس خواسته و استقبال مردم تنظیم کند و هر ساعتی که به عنوان ساعت ورود و خروج مورد نیاز مردم،‌ مسئولان، تجار و بازرگانان باشد آن ساعات را برای حرکت قطارهای خود هماهنگ کند.

موسوی در پاسخ به تراکم مسافر در روزهای خاص از جمله پنج‌شنبه گفت: صرفا در مقاطع خاصی و آن هم در صورت وجود اردوهای مدارس ایستگاه این مسیر پر تراکم و با مسافر می‌شود که این مشکل با هماهنگی مدارس با راه‌آهن قابل حل است و راه‌آهن آمادگی دارد تا در این مواقع سالن‌ها و رام‌های ویژه را برای مدارس اختصاص دهد

رونق و توسعه منطقه آزاد ارس از حمل و نقل ریلی می‌گذرد

در میان بخش های مختلف حمل ونقل راه‌آهن به سمت مزایای خاص آن از جمله قابلیت حمل انبوه بار و مسافر، ایمنی بسیار بالا و مصرف اندک سوخت نقش ویژه‌ای در ترابری هر کشور دارد. در حال حاضر حجم ترافیک در محور تبریز- مرند- جلفا بالاست و شاخص مصرف انرژی در بخش حمل ونقل ریلی فوق انتظـار است اما استفاده مناسب از خطوط ریلی این مسیر نمی‌شود.

ارس گلوگاه حمل و نقل آسیای میانه و قفقاز

در این زمینه منطقه آزاد ارس به لحاظ موقعیت ممتاز جغرافیایی و قرارگیری در مسیر کریدورهای ترانزیتی (مسافر و کالا) در شمال غرب استان آذربایجان‌شرقی از اهمیت حساس سیاسی و ژئوپلتیکی فراوانی برخوردار بوده و به عنوان دروازه‌های ورودی و خروجی کشورمان با جمهوری‌های ارمنستان و نخجوان مطرح است.

منطقه آزاد ارس در نقطه اتصال و گلوگاه خطوط مواصلاتی راه آهن و شوسه ایران و کشورهای قفقاز و ماورای قفقاز قرار گرفته و از اهمیت ارتباطی و ترانزیتی ویژه‌ای برخوردار بوده و در طول تاریخ با عنایت به نقش گذرگاهی و اتصال مرکز ایران به قفقازیه و اروپا نقش مهمی را ایفا نموده است. بالاخص در طول دهه‌های پنجاه و شصت میزان مبادلات مرزی و بین‌المللی با کشور شمالی و کشورهای اروپایی و متعاقب آن شکل‌گیری زیرساخت‌های اقتصادی و خدماتی و در دهه‌های هفتاد و هشتاد تفویض نقش‌های جدید اعم از آزاد تجاری و صنعتی، کشاورزی و دانشگاهی، رونق‌گیری تجارت چمدانی، رشد و توسعه منطقه را رقم زده و نقش آن را در سطوح ملی و فراملی گسترش داده است.

منطقه آزاد ارس نیز در همین راستا با برخورداری از امکانات زیربنایی حمل و نقل کالا و همچنین بهره‌گیری از اولین خط آهن برقی کشور از موقعیت ویژه‌ای جهت انجام امور مربوط به حمل و نقل کالا و خدمات برخوردار بوده و فرصت مغتنمی برای سرمایه‌گذاری در این بخش به شمار می‌رود. وجود توانمندی‌ها و پتانسیل‌های فراوان چون موقعیت جغرافیایی، امنیتی و مهمتر از همه نیاز کشورهای همجوار جهت توسعه از جمله فرصت‌هایی است که می‌تواند موجبات توسعه و احیای صنعت حمل و نقل در این منطقه شود.

سازمان منطقه آزاد ارس با همکاری راه آهن جموری اسلامی ایران می‌تواند با اصلاح فنی مسیر جلفا ـ تبریز با کاهش زمان حمل و نقل کالا و مسافر (مسافربری و باری) در راستای تحقق اهداف و چشم‌اندازهای توسعه‌ای و حمایت از سرمایه‌گذاران و گردشگران انجام شده است.

برقی کردن راه آهن (در ایران)، یکی از مراحل ارتقاء راه آهن برای حمل و نقل بیشتر و سریعتر بار و مسافر به صورت اقتصادی‌تر است.

در سفر دوم ناصرالدین شاه به فرنگ قرارداد واگذاری امتیاز راه‌های ایران و راه آهن از آذربایجان روسیه به تبریز بسته شد ولی به علت سیاست‌های روسیه این کار عملی نگردیده و به اقدامی دست نزدند تا اینکه در تاریخ ۲۸ صفر ۱۳۳۱ هجری قمری مطابق با ۲۴ ژانویه ۱۹۱۳ میلادی حسن وثوق الدوله وزیر خارجه وقت ایران قرارداد امتیاز ساختمان راه آهن آذربایجان را طی ۱۹ ماده با بانک استقراضی روسیه امضاء نمود و موافقت شد که راه آهن آذربایجان دنباله راه آهن روسیه با همان عرض و فاصله دو ریل به اندازه ۱۵۳۴ میلیمتر احداث گردد. پس از انعقاد قرارداد بانک استقراضی ایران امتیاز خود را به شرکت راه شوسه جلفا ـ تبریز واگذار کرده و بدین جهت عنوان شرکت این قرارداد به شرکت راه آهن تبریز به جلفا مبدل شد.

اولین قرارداد برقی کردن راه آهن در ایران در مسیر تبریز و در شهرستان جلفا در سال ۱۳۵۴ با روسیه منعقد گردید و بهره‌برداری از آن در سال ۶۱ انجام شد. این راه آهن در مسیر خود از صوفیان، بخش یامچی، خوی، مرند، زنوز عبور می‌کند.

13930207000057_PhotoFree 13930207000052_PhotoL 13930207000055_PhotoL 13930207000060_PhotoA

 نظرات بینندگان:

اکبری گفته:

اولین مسیر از خطوط ریلی کشور که بصورت برقی بود مسیر جلفا به تبریز به طول ۱۴۹ کیلومتر بود که در زمان خود یک تکنولوژی پیشرفته در منطقه بود و زمانی بود که در بسیاری از جاهای تهران خبر از مترو و قطار سریع السیر نبود اما اکنون بعد از چندین سال همان مسیر با همان لوکوموتیوها بدون هیچ تغییر باقی مانده است. امروزه دیگر مردم وقت آن را ندارن که وقت خود را با تکنولوژی صد سال پیش تلف کنند . این مسیر برای استفاده مردم نیاز به فرهنگ سازی ندارد بلکه نیاز به بهسازی و پیشرفت دارد.

[پاسخ]


حمید گفته:

جناب مصطفایی ممنون از پوشش این موضوع در وب سایتتان.
متاسفانه بدلیل عدم اطلاع رسانی دستگاه های ذیربط در سطح شهر و استان در خصوص امتیازات ویژ ه سیستم حمل و نقل ریلی در مقایسه با سیستم جاده ای ( آن هم جاده غیر استاندارد و پر حادثه مرند-جلفا) ضروری است که به پتانسیل ویژه خط آهن مرند-جلفا توجه ویژه ای شود.
موارد پیشنهادی بنده در مورد رونق دوباره در بهره گیری از سیستم ریلی شامل :
تغییر ساعات حرکت
تبلیغات از طریق شبکه استانی
ارائه تخفیف های دانشجویی. مسافرتی و کارمندی برای مسافران روزانه این مسیر
تسهیل نقل و انتقال گردشگران مسافرت کننده با قطار به مناطق دیگر شهر
توجه مسئولین و اتاق فکر منطقه آزاد ارس به سیستم ریلی
فرهنگ سازی استفاده از قطار در مدارس و دانشگاه های منطقه از طریق برگزاری تورهای علمی و تفریحی و…
می تواند باعث افزایش میزان سفرها از طریق قطار شود.
حیف که مردم شهرمان از مزایای این سیستم اطلاعی ندارند و با عدم استفاده شان زمینه ساز حذف این امکانات و تسهیلات حاضر و آماده خواهند شد و تازه پس از چند سال دست به دامن نماینده مجلس و مدیران استانی خواهند شد که برای ما قطار بین شهری بیاورید.

[پاسخ]


مرندی گفته:

در سطخ دنیا قطار برقی بعلت داشتن امتیازات خاص از جمله راحتی حمل بار و مسافر – ارزان بودن – استهلاک کمتر – سرعت جابجائی و چندین مورد دیگر بیشتر مورد استقاده قرار میگیرد بطوریکه دولت جمهوری اسلامی با کمبود اعتبار قطار تبریز آذرشهر رابرقی نموده در نظر دارد قطار میانه تبریز را برقی نماید اگر قطار تبریز و جلفا در حالت اغما است تقصیر بعلت عدم مدیریت صحیح مسئولین است . میتوان با مدیریت درست و حساب شده از قطار برقی تبریز وجلفا بنحو احسن استفاده نمود کما اینکه در گذشته استفاذه می شد

[پاسخ]


رحمانزاده گفته:

با آقا حمید موافقم، در هیچ جایی و هیچ مکانی در مورد حمل و نقل ریلی صحبت نشده در ضمن علاوه بر این تبلیغات زمان دقیق حرکت قطاره باید اطلاع رسانی شود تا مردم بر مبنای آن بتوانند برنامه ریزی کنند، علاوه بر آن با وجود این خط ریلی دلیل استفاده بیش از حد از کشنده های سنگین در مسیر دو طرفه و تنگ مرن جلفا چیست؟!!! شرکتهایی که از این کشنده ها استفاده میکنند انگشت شمارند و این عده کم از بیت المال(جاده آسفالت) بیشتر از تمام مردم استفاده میکنند البته حرفی در استفاده آنها تا زمانی که جان دیگر مردم در خطر نباشد، نیست. چه بهتر که اینگونه اشخاص به استفاده از حمل و نقل ریلی تشویق که هیچ بلکه مجبور شوند.

[پاسخ]ارسال نظر

توجه فرمایید که نظرات فاقد نام و نیز نظرات تبلیغاتی و توهین آمیز به هیچ وجه تائید نخواهند شد.

:wink: :twisted: :roll: :oops: :mrgreen: :lol: :idea: :evil: :cry: :arrow: :?: :-| :-x :-o :-P :-D :-? :) :( :!: 8-O 8)