مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان آذربایجان‌شرقی از ۵۵ مورد تصادف از آغاز طرح ملی امداد و نجات نوروز ۹۷ تا ششم فروردین خبر داد و گفت: از آغاز طرح ملی امداد و نجات نوروز ۹۷، مجموع حادثه‌دیدگان ۳۴۰ نفر بود.

به گزارش اخبار به روز مرند :سعید کنعانی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تبریز اظهار کرد: ‌جمعیت هلال احمر همه ساله با دو طرح ملی کار خود را آغاز می‌کند، امسال نیز طرح ملی امداد و نجات نوروز ۹۷ و طرح ملی ایمنی، سلامت و راهنمایی مسافران نوروزی را شروع کرده است.

وی افزود: ‌طرح ملی امداد و نجات نوروز ۹۷ توسط معاونت جوانان هلال احمر و طرح ملی ایمنی، سلامت و راهنمایی مسافران نوروزی توسط معاونت امداد و نجات هلال احمر به اجرا در می‌آید.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان با بیان اینکه طرح ملی امداد و نجات نوروز ۹۷ از ۲۵ اسفند تا ۱۵ فروردین انجام می‌‌گیرد، ‌گفت: مجموعه خدمات در نظر گرفته شده برای این طرح نسبت به سال گذشته افزایش یافته به طوریکه ۲۹ پایگاه ثابت امداد و نجات جاده‌ای امسال در استان مستقر شده است در حالیکه سال گذشته فقط ۲۶ پایگاه مستقر بود.

وی ادامه داد: ‌در طرح ملی امداد و نجات نوروزی ۹۷ تعداد ١۴ پایگاه‌ موقت وجود دارد و تقریباً می‌توان گفت تعداد این افزایش پایگاه‌های موقت را برای راه‌های مواصلاتی از جمله ‌مسیر مرند به خوی، جلفا و جاده اهر که درصد تصادفات بیشتری در آنها وجود دارد، بوده است.

کنعانی با اشاره به اینکه ٧۶١ نفر نجات‌گر ‌و ١٠٠ پرسنل کاری با بالاترین درجه نجات‌گری در طرح ملی امداد و نجات فعالیت می‌کنند، ‌تصریح کرد: ‌امسال ۴۵ دستگاه آمبولانس، ٢٨ دستگاه خودروی نجات، ۱۱‌ دستگاه خودروی کمک‌دار ‌در طرح ملی امداد و نجات نوروز ٩٧ مورد استفاده قرار گرفته است.

وی ابراز کرد: ‌میزان تصادفات جاده‌ای از آغاز طرح ملی امداد و نجات نوروز ۹۷ تا ششم فروردین ۵۵ مورد گزارش شده است، در موارد مربوط به برف و کولاک در اوایل سال، ‌ هفت مورد خدمات حضوری، یک مورد ریزش آوار، ‌دو مورد آب‌گرفتگی، د‌و مورد امداد کوهستان و چهار مورد خدمات اکیپ سیار و واکنش سریع در داخل شهر داشتیم.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان خاطرنشان کرد: از آغاز طرح ملی امداد و نجات نوروز ۹۷، مجموع حادثه‌دیدگان ۳۴۰ نفر بود که ۱۷ مورد درمان سرپایی، ۱۱ مورد رهاسازی، ‌پنج مورد فوتی داشته‌ایم.

وی در تشریح خدمات طرح ایمنی سلامت مسافران در نوروز سال ۹۷ بیان کرد: امسال ۳۹ پست راهنما برای مسافران راه‌اندازی شده است که هدف جوانان بوده است به طوریکه بتوان از ظرفیت جوانان در کاهش تصادفات بیشترین بهره را برد.

کنعانی کمپین «نه به تصادفات‌» و «به‌رفت» را مورد اشاره قرار داد و گفت‌: در راستای کاهش تصادفات، ١۴ فضای دوست‌دار کودک در استان ایجاد شده است که کودکان با دیدن این فضا پدران و مادران خود را مجبور به توقف می‌کنند و این توقف کوتاه باعث از بین رفتن خواب آلودگی و استراحتی برای راننده می‌شود البته ما نیز برای کودکان برنامه‌های تفریحی از جمله جایزه در نظر گرفته‌ایم.

وی با تاکید به اینکه برای طرح ایمنی سلامت مسافران طرح‌های متفاوتی اجرا شده است، ‌یادآور شد: ‌اخیراً برنامه‌ای در پایانه مرکزی تبریز با حضور ۱۰۰ راننده برگزار شد که در این برنامه طرح «به‌رفت» و «نه به تصادفات» به صورت کامل برای رانندگان توضیح داده شد و در نهایت همه رانندگان در کمپین «نه به تصادفات» مشارکت کردند.

‌‌مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان تصریح کرد: یک‌هزار و ۲۵۰ جوان در  طرح ایمنی و سلامت مسافران همکاری دارند و البته طرح‌های دیگری همانند برپایی ۱۴ دستگاه خیمه نماز در مناطقی که مسجد وجود دارد نیز در نوروز ٩٧ پیش‌بینی شده است.

وی خاطرنشان کرد: ‌تیم تخصصی و هیمالیانورد هلال احمر استان از ۲۳ اسفند ماه سوم فروردین در کوه دنا مستقر شده بودند و تحویل سال را در ارتفاع ۴ هزار و ۲۰۰ متری کوه دنا سپری کردند.

 کنعانی ادامه داد: ‌هیمالیانوردان هلال احمر استان آذربایجان‌شرقی با حرکت پایلوتی خود توانستند تکه‌های زیادی از هواپیما و پیکرهای جانباختگان را بیابند و در حال حاضر روش آنها در یافتن مابقی تکه‌های هواپیما و جانباختگان در حال استفاده است.

images (1)