مدیرعامل شرکت مپنا گفت: مپنا در قله‌ی فتوحات صنعت نیروگاهی قرار دارد، اگر تمام درهای عالم را هم ببندند، به فضل الهی چراغ کشورمان را روشن نگه می‌داریم.

مدیرعامل شرکت مپنا گفت: مپنا در قله‌ی فتوحات صنعت نیروگاهی قرار دارد، اگر تمام درهای عالم را هم ببندند، به فضل الهی چراغ کشورمان را روشن نگه می‌داریم.

به گزارش اخبار به روز مرند :، «عباس علی‌آبادی» در آئین کلنگ‌زنی نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی سیکل ترکیبی ارس، اظهار کرد: بر اساس گزارشات، مپنا طی پنج سال گذشته به طور متوسط رتبه‌ی چهارم جهان به عنوان سازنده‌ و صاحب فناوری را کسب کرده که این موفقیت به برکت انقلاب اسلامی حاصل شده است.

وی افزود: ساخت توربین نیروگاه‌های سیکل ترکیبی توسط خود فرزندان این مرز و بوم انجام می‌شود و در سطح دنیا تنها چهار کشور توانایی ساخت پره‌های توربین را دارند که ایران یکی از این کشورهاست.

علی‌آبادی با بیان این‌که این نیروگاه در کلاس F ساخته می‌شود، ادامه داد: منظور از کلاس، سایز توربین بوده و کلاس F بسیار پیشرفته و در رده‌ی جهانی است.

مدیرعامل شرکت مپنا اظهار امیدواری کرد این نیروگاه به عنوان  سرمایه‌ی ملی در طول ۳۰ ماه به طور کامل احداث شود.

«نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی» گفت: احداث فرودگاه ارس، مطالبه مردم از دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی است.

«محمد حسن‌نژاد» نیز در این آیین، اظهار کرد: اگر فرودگاه ارس مورد بهره‌برداری قرار گیرد، دیگر شاهد تأخیر مسئولان برای حضور در مراسم‌های منطقه آزاد ارس نخواهیم بود.

وی با بیان این‌که سال‌هاست موضوع احداث نیروگاه ارس مطرح است، افزود: مردم به دلیل حصارکشی زمینی برای احداث نیروگاه و شروع نشدن این پروژه ، معترض بودند. این پروژه دیر شروع می‌شود اما امیدواریم خیلی زود به اتمام برسد.

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که احداث نیروگاه ارس منجر به احداث صنایع سنگین در ارس می‌شود، گفت: احداث چندین کارخانه فولاد در ارس به‌علت نبود برق کافی منتفی شده است.

حسن‌نژاد با انتقاد از طولانی بودن بروکراسی اداری در مناطق آزاد، یادآور شد: علی‌رغم اخذ مجوزهای لازم، چهار سال است گمرک نوردوز راه‌اندازی نشده است.

وی از کاهش سهمیه کالای همراه مسافر از مرز جلفا انتقاد کرد./ ایسنا