مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌شرقی از مطالعه احداث خط آهن تبریز ـ بازرگان ـ قارص ترکیه در سال گذشته خبر داد. به گزارش اخبار به مرند : به نقل از روابط عمومی راه و شهرسازی آذربایجان‌شرقی، توحید اخلاقی، با تاکید بر اینکه در سال ۹۴ بیش از ۵ هزار واحد مسکن مهر تحویل شهروندان شده است، […]

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌شرقی از مطالعه احداث خط آهن تبریز ـ بازرگان ـ قارص ترکیه در سال گذشته خبر داد.

به گزارش اخبار به مرند : به نقل از روابط عمومی راه و شهرسازی آذربایجان‌شرقی، توحید اخلاقی، با تاکید بر اینکه در سال ۹۴ بیش از ۵ هزار واحد مسکن مهر تحویل شهروندان شده است، اظهار داشت: در طول سال ۹۴ نزدیک به ۴۲ پروژه با بیش از ۱۰۵ میلیارد تومان در حوزه راه‌سازی در شهرهای مختلف استان به بهره‌برداری رسید.

وی در تشریح جزئیات بیشتر عملکرد این اداره کل و با اشاره به اینکه در سطح استان ۲۳۵ کیلومتر آزادراه، ۴۳۹ کیلومتر بزرگراه، یک هزار و ۴۲ کیلومتر راه اصلی، یک هزار و ۷۲۵ کیلومتر راه فرعی و ۱۰ هزار و ۵۶۹ کیلومتر راه روستایی وجود دارد، افزود: در سال ۹۴ توانستیم نزدیک ۴۲ پروژه با بیش از ۱۰۵ میلیارد تومان در حوزه راهسازی در شهرهای مختلف استان را به بهره‌برداری برسانیم که بخش زیادی از این افتتاحیه‌ها در دهه فجر روی داد.

مدیرکل راه و شهرسازی ادامه داد: در طول سالی که گذشت ۱۰ پروژه ساخت بزرگراه به طول ۶۰۰ کیلومتر در دست احداث داشتیم که بیش از ۵۰ کیلومتر آن با اعتباری بالغ بر ۸۰۰ میلیارد ریال زیر بار ترافیک رفت.

اخلاقی از ۲۴۵ پروژه ساخت، بهسازی، آسفالت و روکش آسفالت راه‌های روستایی در سال ‌۹۴ خبر داد و افزود: این راه‌ها به طول یک هزار و ۲۰۰ کیلومتر و با یک هزار و ۲۵۰ میلیارد ریال هزینه از محل اعتبارات ملی و استانی در دست اجرا است که از این میان تعدادی در دهه فجر به بهره‌برداری رسید.

وی ادامه داد: ۵۲ طرح از این ۲۴۵ پروژه با ۳۵۰ میلیارد ریال به طول ۱۸۰ کیلومتر از راه‌های روستایی بهسازی و آسفالت شده است و ۱۰۰ کیلومتر نیز در قالب ۲۸ طرح با اعتبار ۱۵۰ میلیارد ریال لکه‌گیری و روکش مجدد شده است.

اخلاقی اضافه کرد: در طول سال پیش ۱۱ هزار تن قیر رایگان در استان از طریق معاونت راه روستایی وزارت راه و شهرسازی تامین شده که حدود ۵ هزار تن از آن با ضوابط مشخص به شهرداری‌های استان و ۶ هزار تن نیز برای روکش آسفالت راه‌های روستایی اختصاص یافت.

وی سپس درباره راه‌های استان نیز توضیح داد: از ابتدای سال در سطح راه‌های استان ۲۱۹ کیلومتر روکش آسفالت و یک میلیون و ۲۴۵ هزار متر مربع عملیات لکه‌گیری انجام شد که بیش از ۳۵۶ هزار تن آسفالت برای این دو عملیات مصرف شد.

اخلاقی، مبلغ قراردادهای انجام عملیات لکه‌گیری و روکش آسفالت‌ها را بیش از یک هزار و ۴۶۰ میلیارد ریال دانست و افزود: بیش از ۷۰۰ میلیارد ریال از این مبلغ هزینه شده‌است.

وی گفت: اداره کل راه وشهرسازی آذربایجان‌شرقی توافق نهایی برای امضای قرارداد احداث آزادراه تبریز ـ مرند ـ بازرگان نیز به عنوان اولین پروژه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی خارجی با ۶۵ درصد آورده سرمایه‌گذار خارجی و ۳۵ درصد دولتی نیز از مهم‌ترین برنامه‌های این اداره‌کل در سال ۹۴ بود که در صورت امضا قرار است طی ۵ سال ساخته شود و ۱۸ سال بهره‌برداری این پروژه به سرانجام برسد.

اخلاقی از مطالعه احداث خط آهن تبریز- بازرگان – قارص ترکیه در سال ۹۴ خبر داد و افزود: پیشنهاد اختصاص فاینانس خارجی برای این پروژه و دریافت مجوز برای برنامه‌ریزی در این پروژه نیز از دیگر اقدامات ما در سال‌جاری است.

وی اضافه کرد: روند تکمیل راه آهن تبریز- میانه نیز از دیگر اقدامات این اداره است که تاکنون ۵۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌ است و برای خرید ریل آن از هندوستان اقدام شده و وزارت راه و شهرسازی در حال مذاکره برای خرید آن است.