کاروانسرای پیام مرند که در جاده ابریشم قرار داردو یکی از زیبا ترین کاروانسراهای ایران بشمار می رود ،  این بنای تاریخی که  قدمت آن به دوره ایلخانی  برمیگردد بیش ا۵ سال چندین سال  بود که با هزینه ای بالغ بر ۳۰۰ میلیارد ریال مرمت و بازسازی شده بود است که از سوی میراث فرهنگی […]

کاروانسرای پیام مرند که در جاده ابریشم قرار داردو یکی از زیبا ترین کاروانسراهای ایران بشمار می رود ،  این بنای تاریخی که  قدمت آن به دوره ایلخانی  برمیگردد بیش ا۵ سال چندین سال  بود که با هزینه ای بالغ بر ۳۰۰ میلیارد ریال مرمت و بازسازی شده بود است که از سوی میراث فرهنگی به حال خود رها شده بود  در سفر اخیر استاندار آذربایجانشرقی به مرند از رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری وصنایع دستی استان خواست  نسبت به باز گشایی این بنای تاریخی برای ارائه خدمات به گردشگران داخلی و خارجی اقدامات عملی را انجام دهد و در این جهت مدیریت اداری  به شهرداری مرند واگذار شد .

 شهردار مرند در گفتگو با خبرگزاری فارس در مرند گفت  : در راستای واگذاری بناها و اماکن تاریخی از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ، شهرداری مرند درمناقصه مربوطه شرکت و توانست برنده این مناقصه مهم گردد.

سید رضا هاشمی  در ادامه گفت :  کاروانسرای پیام مرند متعلق به مردم مرند می باشد و شهرداری با توجه به اینکه این مکان فرهنگی و تاریخی می تواند در جذب توریست و گردشگری سهم بسزایی داشته باشد وارد عمل شده و در مزایده این کاروانسرا برنده شده است.

وی همچنین  با اشاره به  پیگیری ها معاون استاندار وفرماندار ویژه مرند در راه اندازی این بنای فرهنگی و گردشگری افزود افزود :باتوجه به اینکه  این مکان  تازیخی و گردشگری سالیان متمادی تعطیل بوده و نیاز به بهسازی و بازسازی داردو پس از تحویل از سوی میراث فرهنگی اقدامات اساسی را در شان مردم منطقه  انجام خواهد شد .

شهردار مرند اظهار داشت:  قرار گرفتن  این  کاروانسرا در جاده بین المللی و منطقه خوش آب هوای پیام ، قرار گرفتن بزرگترین پیست اسکی شمالغرب کشور و خوش آب وهوای طبیعت بکر منطقه شهرداری مرند با استفاده از تمام ظرفیتها در جهت جذب گردشگران داخلی و خارجی و ارائه خدمات نوین به شهروندان مرندی گامهای موثری برداشته  شود  

کاروانسرای عباسی(پیام مرند)

کاروانسرای عباسی پیام مرند یکی از مهمترین آثار تاریخی بین راهی جاده ابریشم به شمار می رفت که به عنوان بزرگترین کاروانسرای شمال غرب کشور از مهمترین ابنیه تاریخی و گردشگری کشور محسوب می شود. اقدامات انجام گرفته در تامین کلیه امکانات رفاهی، تبدیل کاروانسرای پیام مرند به یک مرکز اقامتی تفریحی به صورت سنتی و مرمت مناسب این اثر شاخص قابل توجه و چشمگیر است.
این کاروانسرا که در ۵۴ کیلومتری‌ تبریز به مرند قرار گرفته به علت شرایط مناسب آب و هوای یکی از مراکز مهم تاریخی و باستانی و سنتی و هم اکنون به عنوان یکی از ۹۹۹ کاروانسرای موسوم به شاه عباسی، امکان بازدید برای عموم گردشگران را دارد.
وبه علت اهمیت مکانی و مبادلات وسیع کالا در قرون گذشته بر خلاف کاروانسراهای کوهستانی، دارای حیاط مرکزی وسیع و از نوع کاروانسراهای چهار ایوانی است که از سردر رفیع، گنبدخانه حیاط مرکزی به شکل هشتی، اتاقها و ایوان های مشرف به حیاط برای اقامت کاروانیان تشکیل می شود.

کاروانسرای پیام دارای سر در رفیع، گنبدخانه و حیاط مرکزی بشکل هشتی بود و دارای اتاق‌ها و ایوان‌های مشرف به حیاط برای اقامت مسافران و کاروانیان می باشد . بنای عظیم دارای بدنه آجری و ایوان‌ها و طاق‌های رفیع به همراه برج‌های مدور در چهار گوشهآن است با قرار گرفتن در موقعیت مکانی مسیر ترانزیت اروپا و آسیا در جذب گردشگر و توریست با ارائه خدمات نوین گام موثری در رشد فرهنگ واقتصاد منطقه داشته باشد