به گزارش پایگاه خبری اخبار به روز مرند :ابراهیم محمدی در گفتگو  با خبرنگار ما افزود:

به گزارش پایگاه خبری اخبار به روز مرند :ابراهیم محمدی در گفتگو  با خبرنگار ما افزود: از یک هزار و ۱۳۸ حلقه چاه در دشت مرند، ۹۲۶ حلقه فعال است که بیش از ۱۳۱ میلیون متر مکعب آب از آنها برداشت می شود.
وی اعلام کرد: در دشت مرند تعداد ۶۳۱ چاه عمیق و ۲۹۵ چاه نیمه عمیق وجود دارد که ۸۸۳ چاه در روستاها برقی شده و ۴۳ مورد گازوئیلی هستند.
مدیر امور آب شهرستان مرند تعداد کنتورهای نصب شده هوشمند در چاه های دشت مرند را ۵۰۰ حلقه عنوان کرد و اظهار داشت: برای عقد ۲۷ حلقه قرارداد بسته شده و ۲۹۳ چاه نیز نیازمند نصب کنتور است.
وی از کاهش سطح آبهای زیرزمینی شهرستان در سالهای اخیر خبر داد و گفت: در سالهای اخیر سطح آبهای زیرزمینی بطور میانگین ۱۷ مترمربع کاهش داشته و اکنون با ۵۰۶ مترمکعب کسری در مخزن آب مواجه هستیم.
محمدی در خصوص تبعات حاصل از افت سطح آبهای زیرزمینی در دشت مرند خاطرنشان کرد: کاهش سطح آب در سالهای اخیر موجب کاهش آب دهی چاه ها، چشمه ها و قنات ها، تغییر محل و کف شکنی مکرر چاهها، عوارض ناشی از نشست گسترده زمین و کاهش ظرفیت مخازن، افت کیفی منابع آب، ایجاد محدودیت در مصارف شرب، صنعت و کشاورزی و افزایش سرسام آور هزینه های بهره برداری در شهرستان شده است.
وی با اشاره به اجرای طرح تعادل بخشی از سال ۹۴ در شهرستان، گفت: در راستای فرهنگ سازی و تغییر دیدگاه مردم، جلسات توجیهی مختلف با حضور نمایندگان چاه های عمیق و تشکل های مردم نهاد برگزار کردیم.
مدیر امور آب مرند یادآوری کرد: با انجام اقدامات حفاظتی در سال ۹۵ و انسداد چاه های غیرمجاز و تغییر منصوبات چاههای مجاز، ۵۰ میلیون مترمکعب در مصرف آب صرفه جویی شد.
وی با تاکید بر لزوم جلوگیری از برداشت های بی رویه آب اظهار داشت: ضروری است نهادهای مربوط موضوع کمبود آب در شهرستان را جدی گرفته و با همکاری هم موجب بازگشت وضعیت منابع آبهای زیرزمینی به حالت طبیعی شوند.