مدیر جهادکشاورزی شهرستان مرند از کاشت۲۰ هکتار ارقام هیبریدی کلزا برای نخستین بار در روستای دولت آباد این شهرستان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اخبار به روز مرند : منوچهر رحمانی افزود: این طرح به منظور تولید بذر هیبرید و تامین نیاز بذری کلزا و در جهت عدم وابستگی و در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی و ممانعت از خروج ارز از کشور اجرا می شود.

وی خاطرنشان کرد: برای اینکه بذری با شرایط مختلف اقلیمی ساز و کار باشد باید از شرایطی مانند خلوص ژنتیکی، فیزیکی و قدرت جوانه زنی بالا برخوردار باشد.
رحمانی با اشاره به اینکه این اراضی به روش بارانی آبیاری می‌شود، افزود: این اقدام علاوه بر این که یکی از فعالیت‌های اقتصاد دانش بنیان به شمار می‌رود، از ارزش افزوده بسیار بالایی برخوردار است و همچنین این محصول در مقایسه با سایر تولیدات، نیاز به آب کمتری دارد و با توجه به بحران آب حاکم بر کشور و استان، الگوی کشت مناسبی به حساب می‌آید.
وی با اشاره به اینکه دولت بیش از ۵۳ هزار تومان برای هر کیلو بذر هیبریدی کلزای وارداتی به عنوان یارانه دراختیار کشاورزان قرار می دهد، گفت: تامین ۱۰۰ درصدی بذر مورد نیاز کلزا در کشور را از اهداف مهم وزارت جهاد کشاورزی برشمرد.
وی گفت: نتایج بررسی ها نشان داده بذرهایی که در داخل تولید شده است قدرت سبزشدن یا قوه نامیه آن بیشتر و بهتر از مشابه خارجی و به شرایط آب و هوایی کشورمان آدابته است که این همان اقتصاد مقاومتی بوده که از خروج ارز از کشورمان در زمینه تولید دانه های روغنی جلوگیری می کند.
۲۰ هکتار ارقام هیبریدی کلزا در شهرستان مرند و در روستای دولت آباد و در مجتمع کشت صنعت جام جم (حاج عباس عابدینی ) توسط شرکت ملی کشت صنعت و دامپروری پارس با مشارکت شرکت فرانسوی اورالیس (تولید مشترک) برای اولین بار در شمالغرب کشور کاشته شده است.