مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با بیان اینکه مرند از شهرهای با ظرفیت بالای گردشگری در شمالغرب کشور است، گفت: این شهرستان باید به قطب گردشگری تبدیل شود.

به گزارش پایگاه خبری اخبار به روز مرند  :مرتضی آبدار پیش از ظهر امرور  در مراسم گرامیداشت روز میراث فرهنگی، با اشاره به اهمیت حفظ زیرساخت های گردشگری در شهرستان مرند اظهار داشت: میراث فرهنگی موجود در کشور برای همه است و مردم خود باید مواظب مواریث فرهنگی بوده و در نگهداری آن بکوشند.
وی با بیان اینکه تاکنون از صنایع دستی خود، خوب مواظبت نکرده ایم، افزود: ما باید به صنایع دستی بومی شهرستان اهمیت داده و با حمایت خود، آن را در سبد خرید خود قرار دهیم.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجانشرقی ضمن اشاره به سیاست دولت در خصوص واگذاری حفظ و نگهداری آثار تاریخی و فرهنگی به بخش خصوصی خاطرنشان کرد: هدف ما حضور مردم در حوزه میراث فرهنگی و مشارکت بخش خصوصی در زمینه گردشگری است.
آبدار همچنین با اشاره به رتبه دوم آذربایجانشرقی در کشور از لحاظ تعداد موزه گفت: در مرند نیز موزه شهرداری مرند تاسیس شده و امیدواریم توجه در این خصوص بیشتر باشد.

فرماندار ویژه مرند نیز با تاکید بر حفظ خصوصیت کثرت گرایی در منطقه گفت: ما باید با ایجاد ذهن جامع و نگرش کلان، تعامل فرهنگ ها را ترویج کنیم.
وی تاکید کرد: رفتن به سمت انحصار، آفت بزرگی برای ما است از این رو باید از انحصار گرایی در حوزه های مختلف در منطقه خودداری شود.
وی با بیان اینکه حفظ و احیای میراث فرهنگی وظیفه ما است، اظهار داشت: ما می توانیم با حفظ میراث فرهنگی، از آنها بهره اقتصادی برده و برای شهرستان تولید ثروت کنیم.
داود گرشاسبی افزود: نسل کنونی نیز باید میراث فرهنگی را برای آیندگان ترویج کرده و ذهنیت تولید را در مردم ایجاد کنند.
وی با اشاره به تلاش دشمن در جهت تضعیف کشور اظهار داشت: اکنون که دشمن از طرق مختلف قصد ضربه زدن به ما را دارد، ضروری است با قبول کثرت و تنوع طلبی و تحمل همدیگر، در راستای بقا و استمرار نسل عمل کنیم.

وی با اشاره به تلاش دشمن در جهت تضعیف کشور اظهار داشت: اکنون که دشمن از طرق مختلف قصد ضربه زدن به ما را دارد، ضروری است با قبول کثرت و تنوع طلبی و تحمل همدیگر، در راستای بقا و استمرار نسل عمل کنیم.

 


سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مرند نیز با تاکید بر لزوم افزایش آگاهی مردم از میراث فرهنگی اظهار داشت: هدف ما این است در راستای جلوگیری از فراموشی سنت ها در شهرستان، مردم را بیشتر با آداب و رسوم بومی آشنا کرده و توجه به جوامع محلی و روستاها را افزایش دهیم.
وی با اشاره به ضرورت پیوند موزه ها با آینده خاطرنشان کرد: سعی می کنیم از طریق آشنایی مردم با موزه ها، همراه با نگاه به آینده، سنت ها نیز فراموش نشوند.
امیر جدایی در خصوص احیای کاروانسرای هلاکو نیز گفت: ما در راستای احیای کاروانسرای هلاکو، در مرحله اخذ سند هستیم تا با حل مشکل معارض، وارد مرحله ساماندهی آن شویم.
وی در ادامه ضمن تشریح اقدامات صورت گرفته در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در شهرستان مرند اظهار داشت: در راستای اجرای سیاست های بوم گردی در استان، تلاش ما ایجاد اقامتگاه های بومی در روستاهای منتخب گردشگری شهرستان است.

سرپرست میراث فرهنگی صنایع دستی مرمت و باز سازی تپه ۶ هزار ساله یالئور، پیر خموش  را از مهمترین درخواست های شهروندان مرندی ذکر کرد و خواستار اعتبارات لازم برای توسعه و سامان دهی این اثر تاریخی شد
براساس این گزارش در خاتمه این مراسم شهذاری زنوز بعلت جذب گردشگر و برنامه های نوروزی بعنوان شهرداری برتر انتخاب شده بود جوایز ولوح تقدیر به هادی مقدم زاده شهردار زنوز اهداء گردید