به گزارش اخبار به روز مرند : جشن برداشت سیب زنوز به همت معاونت استانداری و فرمانداری ویژه شهرستان مرند ، شهرداری و شورای اسلامی شهر زنوز،جهاد کشاورزی و میراث فرهنگی و صنایع دستی شهرستان مرند در شهر زنوز با حضورپرشور اهالی زنوز برگزار شد معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مرند در این مراسم […]

 

 به گزارش اخبار به روز مرند : جشن برداشت سیب زنوز به همت معاونت استانداری و فرمانداری ویژه شهرستان مرند ، شهرداری و شورای اسلامی شهر زنوز،جهاد کشاورزی و میراث فرهنگی و صنایع دستی شهرستان مرند در شهر زنوز با حضورپرشور اهالی زنوز برگزار شد

معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مرند در این مراسم ضمن تسیلت درگذشت حجاج بیت الله الحرام گفت: درگذشت حجاج بیت الله الحرام که در سایه بی تدبیری و بی لیاقتی مقامات آل سعود بوده و درگذشت هم میهنان عزیز ما را داغدار کرد .

وی در ادامه با اشاره به زحمات شهرداری و شورای اسلامی شهر زنوز در برگزاری این جشن گفت: شهرداری و شورای اسلامی شهر زنوز در برگزاری این جشن متحمل زحمات زیادی شدند که جای تشکر دارد و برگزاری چنین جشنهایی در جهت توسعه کشاورزی و گردشگری و معرفی محصولات شهرستان می تواند موثر باشد .

کرمی خطاب به تولید کنندگان سیب زنوز گفت: سعی کنید هویت و اصلیت سیب زنوز همیشه حفظ شود و این شهر با دارا بودن طبیعت بکر می توانند در جهت جذب گردشگر و برند محصول خود اقدام نمایند .

معاون استاندار آذربایجان شرقی در ادامه سخنان خود با اشاره به وجود معدن کائولن و کارخانه الیاف شیشه در شهر زنوز بیان داشت :وجود معدن کائولن و الیاف شیشه در شهر زنوز افتخاری بزرگی برای آذربایجان و مایه برکت و پر ارزش و مهم است.

وی تصریح کرد :کارخانه الیاف شیشه با سرمایه گذاری ۴۹۰ میلیارد تومان در هفته های آینده به دست وزیر محترم صنعت ،معدن و تجارت مورد کلنگ زنی قرارخواهد گرفت که وجود چنین کارخانه ای باعث ایجاد صنایع پائین دست و شهرک کامپوزیت خواهد شد .

بر اساس این گزارش در این مراسم  پس از اجرای برنامه های متنوع فرهنگی و هنری تندیس بلورین ولوح تقدیر به با غداران نمونه شهر زموز اهداءو در خاتمه شصت و دومین سالگرد تاسیس شهرداری زنوز با جشن کیک مخصوص گرامی و به رسم یاد بود از مراسم تمبر مخصوصزنوز آلماسی  با حضور معاون استاندار آذر بایجانشرقی و فرماندار ویژه مرند – دکتر حسن نژاد نماینهد مردم مرند و جلفا در مجلس –  فرماندهی نیروی انتظامی مرند -جمعی از مدیران کل استان خانواده معظم شهد ا  شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر زنوز پرده برداری شد .

جبار فرجی درحاشیه برگزاری مراسم جشن برداشت سیب در زنوز به خبرنگار ما گفت : سیب زنوز دارای طعم خاص و کیفیت فوق العاده ای بوده که برداشت این محصول برای شهر توریستی زنوز یک محصول استراتژیک است.

وی برگزاری چنین جشنواره هایی را برای توسعه گردشگری شهر زنوز مهم ارزیابی کرد و افزود: برگزاری جشنواره سیب زنوز فرصت بسیار مناسبی برای شناساندن پتانسیل های گردشگری شهر زنوز است.

شهردار زنوز در ادامه گفت: طبیعت بکر و آب و هوای بسیار خوب این منطقه می تواند در توسعه صنعت گردشگری شهر زنوز نقش بسیار زیادی داشته باشد که از این طریق درآمد پایداری نیز برای شهرداری به دنبال خواهد داشت.

فرجی در پایان اظهار داشت: جشنواره سیب زنوز با همکاری فرمانداری ویژه شهرستان مرند، جهاد کشاورزی، شهرستان مرند و شهرداری زنوز و با مشارکت سازمان  میادین میوه و تره بار تبریز در شهر زنوز مرند بعد از ظهر امروز با استبقبال  گرم شهروندان  برگزار شد

گفتنی است در کنار خشکبار، «سیب»، محصول غالب باغات آذربایجان است. این همه گیری در کاشت و برداشت سیب به حدی رسیده که مردم آذربایجان تنها به کاشت، خرید و مصرف یک یا دو نوع سیب اکتفا نمی کنند. برای آذربایجانی ها هر سیب طعم و مزه خاص خود را دارد. از سیب سفید و قرمز مراغه گرفته تا سیب زنوز! و البته این آخری از شهرت و طعم خاص و بیشتری برخوردار است.

زنوز  یکی از شهر های توریستی است در  ۲۵ کیلو متری شمااشرقی شهرستان مرند. با سیب های کوچک و آبدار و در عین حال خوش آب و رنگ آن  و طعم شهرت ملی زبن زد عام و خاص می باشد

 

۱

۲

 

۳

۴

۵

۷