شهرستان مرند با امضای سه طرح توسط "کاوه" شهردار مرند و "فرجی" رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مرند و ارسال آن به دبیرخانه به شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر کشور می‌پیوندد.

 به گزارش پایگاه خبری اخبار به روز مرند :فرجی” در این جلسه گفت: همکاری شهرداری مرند در طرح های فرهنگی و هنری از جمله پایتختی کتاب کشور ، احداث پردیس سینما جوان مرند و همچنین شهر خلاق فرهنگ و هنر کشور نشان از همکاری بین این اداره و شهرداری دارد که امیدواریم این طرح های فرهنگی و هنری منجر به توسعه اقتصادی و به تبع آن اشتغال در حوزه فرهنگ و هنر شود.

در ادامه کاوه شهردار مرند خواستار اجرای برنامه های فرهنگی و هنری در شهرهای شهرستان مرند شد و افزود: هنر و گسترش آن هم از لحاظ بصری مهم است و هم از  لحاظ توسعه فرهنگی و هنری در شهرستان مرند بسیار مؤثر است.

گفتنی است  فرهنگ پربار ایرانی – اسلامی در هر یک از شهرهای ایران جلوه های ویژه ای پیدا می کند و ظرفیت های متمایزی برای توسعه فرهنگی ، هنری ، اجتماعی و اقتصادی فراهم می آورند که می توانند شناسایی و تقویت شوند تا هم زمینه های رشد و بالندگی تازه ای پیدا کرده و هم نقش واقعی خود را در ارتقای مادی و معنوی زندگی مردم ایفا کنند .

مجموعه اسناد بالادستی از جمله « سند چشم انداز  ١۴٠۴» ،  « الگوی اسلامی ایرانی پیشرفته »  و  « بیانیه گام دوم انقلاب  » مقام معظم رهبری به مردم ایران ، اصول و ضرورت های تعالی بخشیدن به فرهنگ و هنر و سبک زندگی مردم بر مبنای توجه به ظرفیت های درونی و بومی را به خوبی روشن کرده است .

بر این اساس معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طرح « شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر » را با لحاظ اهمیت نگاه آینده محور و آمایشی در جهت توسعه عدالت فرهنگی و ترویج فرهنگ و هنر ایرانی – اسلامی و تقویت و کاربردی سازی زیرساخت های فرهنگی و هنری موجود و حمایت از طرح های خلاقانه برآمده در بسترهای محلی و بومی به اجراء می گذارد. گام نخست این مسیر شناسایی داشته ها ، ظرفیت های انسانی ، فرهنگی ، هنری و طبیعی در مناطق مختلف کشور است . هر شهر بر مبنای گزارش هایی که ارائه می دهد و برنامه هایی  که تدوین می کند مورد ارزیابی و داوری قرار گرفته و به عضویت یک شبکه خلاق فرهنگ و هنر در می آید. اعضای شبکه شهر های خلاق ، در اولویت دریافت مجموعه ای از خدمات ، تسهیلات ، اعتبارات و منابع قرار می گیرند تا زیرساخت های لازم توسعه داده و برنامه های معرفی شده را اجراء نمایند .