مرند از قطب‌های مهم دامپروری استان آذربایجان شرقی محسوب می‌شود و شهرک بزرگ دامپروری در بخش یامچی این شهرستان در حال احداث است.

به گزارش پایگاه خبری اخبار به روز مرند: شهرستان مرند از قطب‌های مهم دامپروری استان آذربایجان شرقی به شمار می‌رود و بیش از ۴۶۰ هزار رأس دام سبک و سنگین در این شهرستان پرورش داده می‌شود.

مدیرجهاد کشاورزی شهرستان ویژه مرند، در گفت‌وگو با خبرنگارما در مرند، از اجرای طرح پلاک کوبی دامی در این شهرستان خبر داد و گفت: در اجرای مواد ۱۰ و ۱۷ قانون نظام جامع دامپروری و با توجه به کنترل بازار برای دسترسی به میزان واقعی عرضه و تقاضای تولید دامی، دولت اقدام به اجرای طرح پلاک‌کوبی دام‌های سبک و سنگین کرده‌ است.

منوچهر رحمانی افزود: این پلاک کوبی دام‌های سبک و سنگین با هدف هویت دار کردن و اصلاح نژاد دام‌ها، برنامه ریزی برای تحقق سند توسعه دامپروری و جلوگیری از قاچاق دام به خارج از مرزها و رصد و رهگیری متخلفان، سرقت، کنترل قیمت دام زنده و قیمت گوشت، کشتار دام به صورت بهداشتی و تحت نظارت شبکه دامپزشکی و نیز مشخص شدن آمار دقیقی از تعداد دام به منظور برنامه ریزی جهت تولید گوشت و تأمین خوراک دام صورت می‌گیرد.

وی گفت: بر اساس دستورالعمل اجرایی هویت دار کردن دام شهرستان، اطلاعات کامل دام و دامداران در سامانه هویت گذاری و اصلاح نژاد دام ثبت و برای دامهای سبک و سنگین یک بارکد ملی ۱۵ رقمی صادر و نصب می‌شود.