مروری بر عملگرایی دولت یازدهم در اجرای اقتصاد مقاومتی-رحمت مهدوی* تلاش و سیاستگذاری دولت یازدهم در خارج کردن مراکز تولیدی از رکود و بازگشت دوباره به چرخه تولید در کنار کاهش نرخ سود بانک ها و حمایت از کارآفرینان از جمله گام هایی است که در راستای اقتصاد مقاومتی برداشته شده است. اقدام هایی که […]

مروری بر عملگرایی دولت یازدهم در اجرای اقتصاد مقاومتی-رحمت مهدوی*

تلاش و سیاستگذاری دولت یازدهم در خارج کردن مراکز تولیدی از رکود و بازگشت دوباره به چرخه تولید در کنار کاهش نرخ سود بانک ها و حمایت از کارآفرینان از جمله گام هایی است که در راستای اقتصاد مقاومتی برداشته شده است. اقدام هایی که با همیاری سازمان ها و نهادهای مرتبط در مسیر توسعه پیش می رود.

سال ۱۳۹۵ با شعار «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» آغاز شد، شعاری که رهبر انقلاب به منظور بهینه سازی اقتصاد کشور بر آن نهاد و دولت یازدهم را برآن داشت تا شروع به «اقدام هایی» در راستای اقتصاد مقاومتی کند. اقدام هایی که با همراهی نهادها و سازمان های مربوطه بخصوص ارگان های دولتی و مرتبط در راستای «عملیاتی» شدن آن گام هایی برداشته شده است.
از جمله مهمترین اقدام های دولت در راستای اقتصاد مقاومتی می توان موارد زیر را بیان کرد:

**کاهش نرخ سود تسهیلات اعطایی بانک ها
یکی از مهمترین اقدام های دولت در راستای اقتصاد مقاومتی را می توان کاهش «نرخ سود تسهیلات اعطایی بانک ها» دانست، امری که نیازمند همراهی بانک های دولتی و خصوصی در علمیاتی شدن آن است. چرا که در حقیقت کاهش نرخ سود اعطایی بانک ها را می توان یکی از راهبردهای مهم در رشد و توسعه اقتصادی کشور به منظور حمایت از سرمایه گذاران دانست که منجر به کاهش هزینه های سرمایه گذاری و به دنبال آن تشویق و ترغیب برای سرمایه گذاری و توسعه فرهنگ کارآفرینی خواهد شد.
همچنین،کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی، ضمن کاهش دادن هزینه های مالی تولیدکنندگان و سرمایه گذاران، موجب افزایش قدرت رقابتی نیز خواهد شد. عامل اصلی موفقیت این سیاست، تخصیص منابع از طریق بانک ها و تسهیل دسترسی حوزه تولید به منابع اعتباری است که به نظر می رسد با آزادسازی منابع ارزی خارج از کشور و اتخاذ سیاست های تشویقی و کنترلی توسط بانک مرکزی قابل تحقق خواهد بود.

**حمایت از کارآفرینان و شرکت های دانش بنیان
از دیگر اقدام های عملی دولت تدبیر و امید در زمینه اقتصاد مقاومتی، حمایت الزام آور از کسب و کارهای کوچک و متوسط و شرکت های دانش بنیان که با همکاری کارآفرینان ایجاد می شود، می توان نام برد. در این راستا «اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس جمهوری در جشنواره ملی امتنان که در بهمن ماه سال گذشته برگزار شد، کارآفرینان را از نخبگان جامعه برشمرد و گفت: «کارآفرینان از سایر افراد متمایز هستند و می توانند در جامعه، موتور اصلی تحرک اقتصادی کشور باشند».
حمایت جهانگیری از کارآفرینان اقدامی مهم در اقتصاد مقاومتی است اما لازم است با برنامه ریزی دقیق و مدون از سوی ارگان ها و نهادهای مختلف همانند وزارت اقتصاد و دارایی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت جهاد وکشاورزی و غیره، حمایت از بنگاه های کوچک و زودبازده عملیاتی شود تا کارآفرینان جامعه نیز بتوانند سهم خود را در اقتصاد مقاومتی ایفا نمایند.

**حمایت از کارخانه¬های قدیمی
تلاش برای ادامه فعالیت کارخانه های قدیمی و هویت بخش جامعه ایرانی از دیگر اقدام های دولت در راستای اقتصاد مقاومتی است. به عنوان نمونه، به تازگی وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدام به جلوگیری از خروج کارخانه «ماشین سازی تبریز» از لیست واگذاری ها کرد و به مدت ۵ سال، این کارخانه را تحت پوشش سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران «ایدرو» قرار داد تا نسبت به نوسازی و بازسازی خط تولید آن اقدام لازم به عمل آید.
امید است که چنین روندی در مورد کارخانه های قدیمی دیگر همچون «ارج»، «تبریز کف» و دیگر کارخانه ها و واحدهای صنعتی بزرگ کشور رخ دهد و اقدام های دولت در راستای اقتصاد مقاومتی هر چه زودتر عملیاتی تر شود. همان طور که در شعار مقام معظم رهبری نیز بر آن تاکید شده صرف اقدام در اقتصاد مقاومتی کافی نیست و حل و رفع این چالش های عملیانی نیز لازم است.

**احداث طرح های صنعتی بزرگ و مادر
اهتمام و تلاش جدی دولت در ایجاد پروژه های بزرگ و جدید در سطح کشور هم نباید از نظر دور داشت که در چارچوب اقتصاد مقاومتی از همان روزهای نخست روی کار آمدن دولت مورد توجه قرار گرفته است. یکی از نمونه های تلاش دولت، تصویب کارخانه «الیاف شیشه» در شهرک صنعتی زنوز مرند در استان آذربایجان شرقی است. هدف از اجرای این طرح، تولید سالانه ۳۰۰۰ تُن انواع الیاف شیشه در داخل کشور، برای پاسخگویی به نیاز داخلی و جلوگیری از خروج ارز جهت واردات این محصول است.
در حال حاضر این کارخانه، تمام نیاز داخلی به الیاف شیشه را تامین می کند. تولید کنندگان لوله های GRP، تولید کنندگان عایق های رطوبتی (ایزوگام)، تولید کنندگان قطعات کامپوزیتی فایبرگلاس از جمله عمده ترین مصرف‏کنندگان آن به شمار می روند. بنابراین راه اندازی کارخانه الیاف شیشه در صنایع مادر را می توان یکی دیگر از اقدمات دولت در راستای اقتصاد مقاوتی دانست که در صورت رسیدن به مرحله تولید از خروج سالانه ۵۰ میلیون دلار ارز جلوگیری خواهد کرد.
بنابراین لازم است که با همت و تلاش مسولان امر در راستای اقتصاد مقاومتی، شاهد عملیاتی شدن و توسعه طرح های صنعتی مادر باشیم.گفتنی است با احداث این کارخانه ها، زمینه توسعه صنایع پایین دست برای تولید محصولات متنوع قابل مصرف در صنایع حمل و نقل(ریلی، دریایی، هوایی، خودرو) صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، صنایع آب و فاضلاب و بسیاری از قطعات مصرفی صنایع مختلف فراهم خواهد شد. امری که کاملا مبتنی بر سیاست ها و اهداف اقتصاد مقاومتی در توسعه درونزا، اشتغال زایی و توسعه کار آفرینی پیش خواهد رفت.
*کارشناس علوم سیاسی
پژوهشم**۹۲۹۴**۹۲۷۹