عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه مشکلات موجود در کشور ناشی از نبود بانک اطلاعات پایه است، گفت: اگرچه در حال حاضر طرح هایی برای تولید و عرضه مسکن دنبال می شود اما اگر اطلاعات به درستی در دسترس نباشد، خانه های ساخته شده به دست مصرف کننده اصلی نمی رسد.

به گزارش پایگاه خبری اخبار به روز مرند : دکتر معصومه پاشایی بهرام در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به ضرورت راه اندازی سامانه جامع اطلاعات، گفت: اداره هر کشور به اطلاعات پایه نیاز دارد زیرا بدون اطلاعات، حتی مدیریت مناطق کوچک نیز میسر نیست، حال چگونه می توان بدون وجود جامعه اطلاعاتی و DATA BASE(دیتا بیس)کشوری به بزرگی ایران با ۸۰ میلیون جمعیت را اداره کرد!؟

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در تمامی کشورهای دنیا ثبت اطلاعات، الزامی است، افزود: شهروندان کشورهای اروپایی که در اداره امور خود به موفقیت های چشم گیری رسیده اند، ملزم به به روزرسانی اطلاعات خود اعم از محل اسکان، دارایی و… هستند، در غیر این صورت از دریافت خدمات محروم می شوند.

وی با طرح این پرسش که در شرایطی که سامانه اطلاعاتی یکپارچه و دقیق در کشور وجود ندارد، چگونه خرید ارز، خودرو و… توسط دلالان ردیابی شود؟ اظهار کرد: به دلیل نبود اطلاعات دقیق از وضعیت اقتصادی مردم، یارانه ها به درستی توزیع نمی شود به طور مثال کمک معیشتی به حساب افراد متمول واریز اما برای برخی از کارگران واریز نمی‌شود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم یکی از بزرگترین دلایل شکست طرح تحول سلامت را نبود اطلاعات دقیق دانست و اضافه کرد: مشکلات موجود در کشور ناشی از نبود بانک اطلاعات پایه است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن با انتقاد از جزیره ای عمل کردن سازمان ها و نهادها در ارائه اطلاعات، ادامه داد: کد ملی هر فرد باید  علاوه براینکه کد شناسایی باشد، به عنوان ابزاری برای مشخص کردن دارایی ها، درآمد و… افراد نیز قابلیت استفاده داشته باشد.

شفافیت نباید به آرای نمایندگان منحصر شود

وی با بیان اینکه شفافیت نباید به آرای نمایندگان منحصر شود، تصریح کرد: تمامی سازمان ها و وزارتخانه ها باید به ثبت احوال و اسناد وصل شوند تا سامانه جامعی ایجاد و فعالیت های اقتصادی افراد قابل ردیابی و گردش مالی حساب ها قابلیت رصد داشته باشد.

پاشایی با بیان اینکه نبود سامانه جامع اطلاعات منجر به  فساد می شود، ادامه داد: از آنجایی که سامانه متمرکزی درباره دارایی و اطلاعات افراد در کشور وجود ندارد، برخی از سودجویان که در ادارت دولتی فعالیت می کنند به راحتی رشوه دریافت می کنند.

نبود سامانه جامع اطلاعاتی دلیل اصلی فسادهای مالی و احتکار

این نماینده مردم در مجلس یازدهم نبود سامانه جامع اطلاعاتی را دلیل اصلی فسادهای مالی و احتکار دانست و تصریح کرد: در صورت راه اندازی نظام اطلاعاتی می توان کالاهای وارداتی را در زنجیره تولید و واردات ردیابی کرد.

پاشایی نبود سامانه اطلاعاتی را دلیل انبارهای مملو از خودروی بدون پلاک و خانه های خالی توصیف کرد و گفت: گام دوم انقلاب به معنای تغییر روش ها و سازوکار ها است باید با طرح هر ایرانی یک کد ملی، زمینه ای فراهم کرد که پاسخگوی مردم باشیم.

ضرورت استفاده از توانایی فارغ التحصیلان دانشگاهی برای راه اندازی سامانه جامع اطلاعاتی

عضو کمیسیون صنایع و معادن با بیان اینکه باید از فارغ التحصیلان دانشگاهی برای راه اندازی سامانه جامع اطلاعاتی استفاده کرد، یادآور شد: سلطان هایی که در حوزه ارز، خودرو مسکن سکه و… ایجاد شده است با ثبت اطلاعات در کشور تکرار نمی شود.

وی با بیان اینکه در صورت نبود سامانه جامع اطلاعاتی افزایش حقوق نیز منجر به رشد تورم می شود، تصریح کرد: اگرچه در حال حاضر طرح هایی برای تولید و عرضه مسکن دنبال می شود اما در صورتی که اطلاعات به درستی در دسترس نباشد، خانه های ساخته شده نه تنها به دست مصرف کننده اصلی نمی رسد بلکه تنها جیب دلالان را پر  می کند، نتیجه این رویه پولدارتر شدن پولدارها و فقیرتر شدن فقرا است.

ارسال نامه ای به مرکز پژوهش ها درباره تدوین طرحی برای راه اندازی نظام جامع اطلاعاتی

پاشایی از ارسال نامه ای به مرکز پژوهش ها درباره پژوهشی جامع برای راه اندازی نظام جامع اطلاعاتی خبر داد و گفت: پس از پژوهش ها و هم اندیشی های لازم با سازمان‌ها و نهادهای زیربط با همکاری نمایندگان جوان مجلس و مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی که بناست محاسن و ایرادات این طرح را احصا کرده و پس از بررسی تجربه سایر کشورها و چکش کاری،  در اختیار ما قرار دهد، طرح مذکور به مجلس ارائه خواهد شد، تا زمینه اداره ی بهتر کشور و پیش گیری از فساد و ان شاءالله رضایتمندى مردم عزیزمان فراهم شود.