علیار راستگو معاون استاندار وفرماندار شهرستان ویژه مرند گفت:جهت ترویج و توسعه محصول زعفران، چهارمین جشنواره زعفران نیمه اول آبان ماه در شهر بناب مرند برگزار می شود. به گزارش اخبار به روز مرند :معاون استاندار وفرماندار شهرستان ویژه مرند در جلسه برگزاری چهارمین دوره جشنواره زعفران در شهر بناب مرند گفت: شهرستان مرند به […]

 علیار راستگو معاون استاندار وفرماندار شهرستان ویژه مرند گفت:جهت ترویج و توسعه محصول زعفران، چهارمین جشنواره زعفران نیمه اول آبان ماه در شهر بناب مرند برگزار می شود.

به گزارش اخبار به روز مرند :معاون استاندار وفرماندار شهرستان ویژه مرند در جلسه برگزاری چهارمین دوره جشنواره زعفران در شهر بناب مرند گفت: شهرستان مرند به خصوص شهر بناب مرندبه لحاظ استعدادهای بالقوه از نظر کشاورزی، محل مناسبی برای کاشت محصول ارزشمند و استراتژیک زعفران بشمار می آید.

وی اضافه کرد: کشت زعفران در شهرستان مرند از سال ۱۳۸۱ با پیازهای تهیه شده از استان خراسان شروع شده و هر ساله به صورت تدریجی توسط کشاورزان توسعه یافته است و با توجه به اینکه این محصول جزو گیاهان با نیاز آبی پایین است و همچنین با توجه به اقتصادی و ارز آور بودن در بین کشاورزان جایگاه خاصی دارد.

معاون استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه برای گشت این محصول آب کمتری نیاز می باشد بیان کرد : زعفران با توجه به هزینه های کمتر تولید نسبت به سایر محصولات پر مصرف از جمله آفتابگردان و گوجه فرنگی جایگزین این محصولات شده و الگوی کشت مناسبی است.

وی ادامه داد: براساس پیش بینی های صورت گرفته در شهرستان مرند ۱۶۵ هکتار مزارع زعفران توسط ۱۱۰ نفر زعفرانکار کشت و برداشت می شود که از این میزان کشت پیش بینی می شود ۶۵۰ کیلوگرم زعفران خشک برداشت شود که متوسط برداشت زعفران از هر هکتار  ۴ کیلوگرم است.

فرماندار شهرستان ویژه مرند در پایان گفت:باید دنبال برند سازی این محصول استراتژیک بنام شهربناب مرند باشیم وباید با تشکیل تعاونی توسط کشاورزان وثبت این محصول بنام بناب مرند قدم برداریم .

معاون استاندار آذربایجان شرقی برندسازی را از جمله ابزارها و عوامل کلیدی در بازاریابی و صادرات این محصول راهبردی برشمرد و گفت: صنعت زعفران باید به سمت برندسازی هدایت شود.

وی هدف از برگزاری این جشنواره را ترویج و توسعه محصول برای جایگزین کردن محصولات با آب پر مصرف و استفاده بهینه از منابع آبی و ایجاد ارتباط بین تولید کنندگان و تجار و صادر کنندگان اعلام کرد.

DSC_0017 DSC_0005

DSC_0008 DSC_0009 DSC_0010