شهرک میلاد مرند علیرغم سکونت ۶ هزار نفر، از نداشتن تاسیسات روبنایی و امکانات عمومی رنج می برد، این در حالی است که هنوز متولی راه اندازی این امکانات مشخص نیست!

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری اخبار به روز مرند :گروه مسکن شهرستان مرند، ظهر امروز با بررسی مشکلات شهرک میلاد مرند با حضور فرماندار ویژه این شهر و جمعی از مدیران شهرستان در فرمانداری تشکیل جلسه داد.

داود گرشاسبی معاون استاندار آذربایجان شرقی، با اشاره به مشکلات شهرک میلاد مرند اظهار داشت: باید مشخص شود درآمد شهرک میلاد به حساب کدام نهاد واریز می شود و همان نهاد باید نسبت به راه اندازی تاسیسات روبنایی اقدام کند.

وی افزود: شهرداری، مسکن و شهرسازی و یا شرکت عمرانی کوثر باید به طور شفاف اعلام کنند کدام یک از این نهادها متولی توسعه و فراهم کردن تاسیسات شهرسازی شهرک میلاد مرند هستند.

فرماندار ویژه مرند خاطرنشان کرد: باید مشخص شود که مثلا در طی ۱۰ سال، شهرک میلاد به شهرداری مرند تحویل داده خواهد شد تا شاهد توسعه خدمات عمومی باشیم.

معاون استاندار آذربایجان شرقی خواستار ایجاد جذبه برای فروش قطعات شهرک میلاد شد و تاکید کرد: باید مشکلات مردم در شهرک میلاد مرند حل شود، روند صحیح مسیر، ماندگاری شهرک را به دنبال خواهد داشت.

گرشاسبی اظهار داشت: مدیریت یکپارچه شهری باید هر چه زودتر تصویب شود تا شاهد هماهنگی هرچه بیشتر ادارات و نهادها در خدمات دهی به مردم باشیم.

فرماندار ویژه مرند اذعان داشت: مسئولان باید با تعامل هر چه بیشتر، نسبت به توسعه شهر تلاش کنند، امروز رقابت بین شهرها برای توسعه تنگاتنگ شده است.

شهرک میلاد آماده تحویل به شهرداری مرند نیست

شهردار مرند ابراز داشت: شهرک باید تکمیل شده و تحویل شهرداری شود، اگر شهرک دارای شرکت عمرانی باشد، پروانه ساختمانی را نیز می توانند خودشان صادر کنند.

حسین کاوه با اشاره به اینکه شهرک میلاد آماده تحویل به شهرداری مرند نیست، افزود: بین راه و شهرسازی شهرستان مرند و شرکت کوثر متولی شهرک میلاد، قراردادی منعقد شده که شرکت کوثر باید شهرک را آماده سازی کرده و تحویل شهرداری مرند دهد.

وی تاکید کرد: جمع آوری زباله از سوی شهرداری مرند صورت می گیرد و برای اولین بار امسال برای ۷۰ درصد عوارض زیربنایی معافیت داده شده است.

۹۰ درصد اراضی ملی شهرک میلاد به مساکن مهر تحویل داده شد

مدیر راه و شهرسازی شهرستان مرند نیز با اشاره به اینکه از ۲۷۰ هکتار ۸۵ درصد به شرکت عمرانی کوثر تحویل داده شده است، عنوان کرد: ۹۰ درصد اراضی ملی تحویل داده شده به شهرک عمرانی کوثر، به مساکن مهر تحویل داده شده است.

وی با اشاره به متولی ساخت نظام های اداری در شهرک میلاد افزود: کاربری های عمومی به راه و شهرسازی تعلق دارد، برای احداث مسجد و کلانتری نیز درخواست اعتبار کردیم.

مدیر راه و شهرسازی شهرستان مرند عنوان کرد: ۱۰ درصد خالص درآمد مسکونی شهرک میلاد به شهرداری مرند تحویل داده شده است.

سکونت ۶ هزار نفر در شهرک میلاد مرند

همچنین افخم نماینده شرکت کوثر گفت: هزار و ۷۰۰ خانوار در شهرک میلاد مرند سکونت دارند و با توجه به پراکندگی ساخت و سازها، بالغ بر ۶ هزار نفر ساکن این شهرک هستند.

وی افزود: مدرسه شهرک میلاد به صورت دو شیفته فعالیت می کند و مدرسه دوم نیز در دست راه اندازی است.

افخم تاکید کرد: متولی تاسیسات روبنایی شهرک میلاد مرند مشخص نیست که باید یکی از نهادهای راه و شهرسازی، شهرداری مرند و یا شرکت کوثر این وظیفه را به عهده بگیرند.

نماینده شرکت کوثر خاطرنشان کرد: زمینی نیز به کلانتری تحویل داده شده و ساختمانی برای احداث آتش نشانی مشخص شده اما تاکنون هیچ کدام یک از این موارد، عملیاتی نشده است.

وی همچنین با اشاره به اینکه شهرک میلاد پروژه مشارکتی است، عنوان کرد: راه و شهرسازی زمین های ملی را در اختیار شرکت کوثر قرار داده، ۱۹ درصد اراضی ملی که در اختیار ما قرار داده شده به مساکن مهر تحویل داده شده است.

افخم با بیان اینکه شهرک میلاد مرند ۲۷۶ هکتار است، گفت: با این وسعت که از برخی شهرها نیز بزرگ تر است، امکان واگذاری یک مرتبه شهرک میلاد به شهرداری مرند وجود ندارد.

نماینده شرکت عمرانی کوثر اذعان داشت: شهرک میلاد از سال ۱۳۷۹ به شهر مرند الحاق شده است و الحاق واژه شهرک به این منطقه، درست نیست.

رئیس اداره مخابرات شهرستان مرند نیز در این جلسه عنوان کرد:مجتمع های مسکونی شهرک میلاد مرند مشکل تلفن ثابت و اینترنت ندارد و به ظرفیت ۴ هزار شماره  تلفن در این شهرک راه اندازی شده است.

گفتنی است، شهرک میلاد با مشکلات عدیده ای روبه روست و بین شهرسازی و شهرداری مرند اختلاف برای ارائه خدمات روبنایی وجود دارد؛ نبود فضای سبز، کاربری ها ورزشی، آسفالت محوطه مساکن مهر و معابر، نبود روشنایی در برخی معابر، مشکل تلفن ثابت از دیگر مشکلات شهرک میلاد مرند به شمار می رود.