به گزارش اخبار  به روز مرند:معاون  استاندار و فرماندار شهرستان ویژه مرند در جلسه کارگروه کشاورزی ، آب و منابع طبیعی بر تلاش جهاد کشاورزیجهت  ایجاد صنایع تبدیلی محصولات  کشاورزی در شهرستان تاکید کرد . راسگو با اشاره به پتانسیلهای قوی  فرواوان در زمینه   کشاورزی   از جمله آنها( زعفران – پسته – […]

 

  به گزارش اخبار  به روز مرند:معاون  استاندار و فرماندار شهرستان ویژه مرند در جلسه کارگروه کشاورزی ، آب و منابع طبیعی بر تلاش جهاد کشاورزیجهت  ایجاد صنایع تبدیلی محصولات  کشاورزی در شهرستان تاکید کرد .

راسگو با اشاره به پتانسیلهای قوی  فرواوان در زمینه   کشاورزی   از جمله آنها( زعفران – پسته – تخمه آفتابگردان و.. ) که  در سطح استان آذر بایجانشرقی بعنوان قطب تولید این محصولات رتبه اول را به خود اختصاص داده است خاطر نشان کرد وجود صنایع تبدیلی باعث رونق بیشتر کشاورزی و اشتغال زایی پایدار برای جوانان جویای کار و تحصیلکرده در رشته های مختلف  چرخه تولید انواع محصولات کشاورزی و فراوری مدرن در جهت صادارات را نیز فراهم میکند

وی گفت : با راه اندازی صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی علاوه بر جلوگیری از هدر رفتن سرمایه های شهرستان می تواند کمک شایانی در زمینه اقتصاد مقاومتی نقش مهمی را در بخش کشاورزی و توسعه ایجاد فرصت های اشتغال پایدار را نیز شاهد باشیم .

رئیس کارگروه کشاورزی ، آب و منابع طبیعی شهرستان  مرند همچنین با اشاره به حمایت دولت از اشتغالزایی در حوزه روستایی گفت: دولت تدبیر و امید در حوزه روستایی تسهیلات۳ درصدی از محل معاونت روستایی ریاست جمهوری برای احداث صنایع تبدیلی اعطا می کند .

وی تاکید کرد : باید در زمینه صنایع تبدیلی بیشتر کار کنیم و محصولات موجود شهرستانی را خود فرآوری کرده و وارد بازار  های کشور و بین المللی  کنیم،چرا که این شهرستان بعلت قرار گرفتن در موقعیت جغرافیایی و اتصال اروپا و آسیا و  ترد د گردشگران و مسافران داخلی و خارجی  در جذب گردشگران با شرایط مناسب آب هوای طبیعی از شرلایط خاص و ویژه ای برخودار است

معاون استاندار و فرماندار ویزه شهرستان مرند با اشاره به اینکه اقدامات اساسی برای برش اقتصاد مقاومتی مشخص شود افزود: برش اقتصاد مقاومتی در حوزه  در این میان کشاورزی برای سال ۹۵ مشخص شود.وظیفه اصلی جهاد کشاورزی ترویج است که با توجه به شرایط اقلیمی شهرستان باید برنامه ریزی مناسبی صورت گیرد .

وفرمانداری مرند نیز آماده همکاری بیشتر  برای ایجاد بسترهای لازم در جذب سرمایگذاران با کلیه امکانات دستگاههای دولتی در بخش کشاورزی و صنایع تنبدیلی و صنعتی تاکید کرد .

DSC_00113

مرند قطب تولید مخصولات کشاورزی در استان 

در ابتدای این جلسه معاون مدیر کل و مدیرجهاد کشاورزی شهرستان ویژه مرند با ارائه گزارشی از و ضعیت اجمالی سیمای کشاورزی در این شهرستان گفت شهرستان مرند با ۱۱۰ هکتارسطح زیر کشت اراضی زعفران به لحاظ استعدادهای بالقوه از نظر کشاورزی ، محل مناسبی برای کاشت این محصول ارزشمند و استراتژیک است.

جلال رحیم زاده  با بیان اینکه روش آبیاری استفاده شده برای این محصول در شهرستان مرند به شیوه سنتی غرقابی است افزود: ۸۵ درصد تسهیلات برای کشاورزان در نظر گرفته شده تا از آبیاری مدرن تحت فشار استفاده کنند ولی به دلیل نیاز آبی کم این محصول که سالانه دو یا سه بار است زعفران کاران به تغییر شیوه آبیاری خود رغبت نشان نمی دهند.

 افزود: پیش بینی می شود امسال حدود ۴۰۰ کیلوگرم زعفران از مزارع شهرستان مرند برداشت شود که متوسط برداشت زعفران از هر هکتار ۳ الی ۴ کیلو گرم است.سالانه هر هکتار زعفران برای دو نفر اشتغال زایی دارد به طوریکه در مرحله برداشت این محصول در هر هکتار ۵ نفر برای چیدن و ۱۰ نفر برای جداسازی کلاله به کار گرفته می شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مرند همچنین ضمن تاکید بر رعایت اصول فنی و همکاری با کارشناسان  جهاد کشاورزی  اظهار داشت ،با توجه به اینکه اجرای تناوب زراعی جزو اساس پایداری کشاورزی بوده واز طرفی نیاز اساسی کشور به تولید روغن نباتی با محصول خودی، امسال دولت از کشاورزانی که اقدام به کشت دانه روغنی کلزا کنند حمایت های ویژه دارد،خرید تضمینی محصول تولیدی ،ارایه تسهیلات بانکی ،ارایه دستگاه بذرکار با نصف قیمت که ۵۰درصد آنرا دولت یارانه می دهد،در اختیار گذاشتن بذر هیبرید وکود وسم به قیمت دولتی و راهنمای کارشناسی  در نهایت متقاضیان می توانند  تز برنامه های مهم این مدیریت در امسال ذکر کرد و از کشاورزان خواست ،جهت کسب اطلاعات بیشتر به مراکز جهاد کشاورزی دهستانها وکارشناسان پهته بند روستاها مراجعه کنند،

DSC_0010 DSC_0014