،به گزارش اخبار به روز مرند : کرمی معاون استاندار آذربایجان شرقی در دیدار عمومیحجت السلام سید محمود  علوی نماینده اعزامی دولت تدبیر و امید به شهرستان مرند در محل حسینیه  امام خمینی (ه)مسجد جامع مرند، ضمن ارائه گزارشی از موقعیت شهرستان مرند گفت: شهرستان مرند ۳۲۶۸ کیلومتر مربع وسعت دارد که ۷/۲۳ درصد از وسعت آذربایجان […]

،به گزارش اخبار به روز مرند : کرمی معاون استاندار آذربایجان شرقی در دیدار عمومیحجت السلام سید محمود  علوی نماینده اعزامی دولت تدبیر و امید به شهرستان مرند در محل حسینیه  امام خمینی (ه)مسجد جامع مرند، ضمن ارائه گزارشی از موقعیت شهرستان مرند گفت: شهرستان مرند ۳۲۶۸ کیلومتر مربع وسعت دارد که ۷/۲۳ درصد از وسعت آذربایجان شرقی را به خود اختصاص داده که رتبه سوم از لحاظ وسعت را دارد .

وی با اشاره به جمعیت شهرستان مرند گفت: جمعیت کل شهرستان مرند ۲۳۹/۲۰۹نفر می باشد که از لحاظ شاخص جمعیتی در سطح استان رتبه دوم را داریم. خواستار توجه ویژه دولت تدبیر وامید به مشکلات و نیاز های اساسی شهروندان مرندی شد .

تقی کرمی در ادامه با اشاره به قدمت شهر تاریخی مرند گفت : شهر مرند یکی از شهر های تاریخی در استان است که مشور به شهر نوح نبی است و این شهر عالمان بزرگ وشهیدان و جانبازان زیادی را تقدیم کشورکرده که از جمله آنها تقدیم دو شهید در دفاع از حرم مبارک حضرت زینب (س) است .

فرماندار ویژه شهرستان مرند  گفت: مرند غنی از آثار تاریخی و مناطق گردشگری  بکر و طبیعت زیبا ی دامنه های کوه میشو از جمله قله خاکستری یالدور – با ۶۰۰۰سال قدمت و کتیبه مسجد جامع -بازار سرپوشیده ومنطقه خوش آب و هوای پیام و وجود معدن غنی کائولن که بزرگترین معدن کائولن و صنایع خاک چینی ایران در خاورمیانه و جز هشت معدن بزرگ دنیا است.برای خودش حر ف و حدیث های فراوانی دارد .

وی در ادامه با اشاره به موقعیت شهرستان در بخش کشاورزی گفت : شهرستان مرند در تولید گوشت سفید رتبه سوم استانی دارد و همچنین در بخش کشاورزی رتبه اول در تولید زردآلو ،آلبالو ، زعفران ،پسته و قیسی را در استان آذر بایجانشرقی به خود اختصاص داد  و سیب زنوز از نظر طعم و عطر بوی آن شهرت جهانی دارد .

کرمی فرماندار ویژه شهرستان مرند در ادامه سخنان خود در حسینیه امام خمینی (ره) شهرستان مرند با اشاره به خواسته های مردم از دولت تدبیر و امید اظهار داشت : اساسی ترین و حیاتی ترین مشکل شهرستان تامین آب شرب این شهرستان است که چندین سال است وعده آبرسانی داده شده که متاسفانه تا به حال این امر به نتیجه نرسیده به طوریکه هر سال بیشتر دچار بحران کم آبی می شویم .

وی گفت: کم آبی در سالهای گذشته به حدی بوده که به روستا های اطراف شهرستان با تانکر آبرسانی صورت می گرفت و مردم در تابستان تشنه لب هستند .

ایشان در ادامه با اشاره به حوزه آب کشاورزی شهرستان گفت: دومین خواسته مردم از دولت تدبیر و امید ، تامین آب کشاورزی از رودخانه ارس می باشد و با انتقال آب ارس به شهرستان علاوه بر حل بسیاری از مشکلات شهرستان می توان قدمهای موثری برای ایجاد اشتغال و سرمایه گذاری برداشت .

معاون استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به معظل بیکاری شهرستان گفت: از مطالبات جدی مردم و بالاخص جوانان رفع معضل بیکاری است و دولت محترم می تواند با تصویب الحاق منطقه ویژه اقتصادی ارس برای جبران بخشی از عقب ماندگی خود تلاش کند .

وی در ادامه افزود : تکمیل بزرگراه مرند – ایواغلی و مرند –جلفا جز ضروریات شهرستان در حوزه راه است که در این زمینه مشکلات زیادی را داریم

وی خاطر نشان شد : جمعیت شهرستان مرند در حال افزایش بوده و همچنین این شهرستان در مسیر جاده بازرگان و اروپا قرار دارد که در این زمینه وجود یک بیمارستان ۱۰۰ تختخوابی جوابگوی نیاز های شهرستان نبوده و لازم به احداث بیمارستان جدید با ظرفیت تخت بالا است و بیمارستان در روز های عادی جوابگوی مردم نیست که در برخی شرایط مجبور به اعزام بیمار به مرکز استان هستیم.

معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مرند در ادامه سخنان خود گفت: تکیمل ورزشگاه نیمه تمام پنج هزار نفری شهرستان که در حال فرسوگی است و متاسفانه ۲۳ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و امید است با تدبیر دولت محترم در بخش ورزش در شهرستان اقداماتی صورت گیرد .

وی در ادامه با اشاره به مشکل کارخانه تبریز کف گفت: کارخانه تبریز کف یکی از بزرگترین و قدیمی ترین کارخانه های شهرستان است که متاسفانه دچار مشکلاتی شده است و برای احقاق حق کارگران این کارخانه تلاش زیادی نموده ایم که امید است وزارت صنعت ، معدن و تجارت برای حل مشکلات اقداماتی انجام دهد .