معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مرند در جلسه حفاظت از منابع آب  گفت: برای جلوگیری از هرگونه بحران در وضعیت منابع آبی باید رعایت الگوی صحیح مصرف و نصب کنتورهای هوشمند چاه های کشاورزی در اولویت ساماندهی منابع آبی قرار دارد. کرمی افزود : در چند سال اخیر با توجه به کاهش چشم […]

 

معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مرند در جلسه حفاظت از منابع آب  گفت: برای جلوگیری از هرگونه بحران در وضعیت منابع آبی باید رعایت الگوی صحیح مصرف و نصب کنتورهای هوشمند چاه های کشاورزی در اولویت ساماندهی منابع آبی قرار دارد.

کرمی افزود : در چند سال اخیر با توجه به کاهش چشم گیر بارش و نزولات آسمانی، شاهد کمبودهایی در زمینه تامین آب شرب مصرفی و بخش کشاورزی در برخی از مناطق شهری و روستایی در شهرستان هستیم که باید با اتخاذ مدیریت واحد و منسجم در مورد این وضعیت چاره اندیشی کرد.

وی افزود: تلاش همگانی برای نهادینه شدن الگوی صحیح مصرف در بخش های آب شرب و کشاورزی برای جبران کاهش منابع آبی بسیار حائز اهمیت است و همه باید الگوهای مصرف را با جدیت رعایت کنند.

کرمی نصب کنتورهای هوشمند مصرف در بخش کشاورزی را اقدامی مناسب جهت بهینه سازی مصرف منابع آبی برشمرد و خواستار تصریح در نصب این کنتورها شد.

وی گفت:در شهرستان مرند چاه های غیر مجاز نسبت به سایر شهر ستانها دیگر به دلیل داشتن شرایط جغرافیایی بیشتر است و تو پو گرافی منطقه به گونه ای است که رود خانه دائمی نداریم پس لازم است استفاده بهینه از مصرف آب در اولویت باشد .

ایشان در ادامه با اشاره به استفاده از روشهای آبیاری سنتی گفت : متاسفانه استفاده از روشهای آبیاری سنتی رواج دارد و درصد کمی از اراضی تحت آبیاری تحت فشار قرار گرفته اند .

فرماندار ویژه شهرستان مرند افزود : به منظور ترغیب کشاورزان به استفاده از شیو ه های نوین آبیاری ، دولت تسهیلات بسیار خوبی در قالب وامهای بلا عوض و تسهیلات بلند مدت و کم بهره برای این امر در نظر گرفته است .

کرمی تصریح کرد : در این اعتبارات برای هر هکتار آبیاری بارانی ۵ میلیون تومان وام بلا عوض و ۵/۵میلیون تومان برای آبیاری قطره ای و ۳/۵ میلیون تومان برای آبیاری کم فشار در نظر گرفته شده که کشاورزان می تواند اقدام نمایند .

معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مرند در ادامه با اشاره به جلوگیری از هدر رفتن آبهای روان در برخی مناطق شهرستان گفت : آبهای روان در برخی روستا ها و مناطق شهرستان به هدر می رود و جهت جلوگیری از به هدر رفتن این آبها لازم ادارات مربوطه کار کارشناسی انجام داده و آنها را به مسیر در ست هدایت کنند .

وی در ادامه با اشاره به تشکیل اکیپ های کشت در تعطیلات نوروزی اشاره کرده و افزودند : به منظور جلوگیری از امکان سو استفاده اشخاص فرصت طلب در ایام تعطیلات در جهت تخریب و تغییر کاربری غیر مجاز ، اکیپ های حفظ کاربری کشاورزی با همکاری ادارات نیروی انتظامی ، دادگستری ، فرمانداری ، منابع طبیعی و جهاد کشاورزی فعال و نظارت دقیقی داشته باشند .

کرمی از دستگاه های اجرایی خواست جهت مقابله با افراد سو جو بر خورد جدی از طرف دستگاه های صورت گیرد .

۲۹

۱۱۰