به گزارش اخبار به روز مرند :معاون استاندار آذر بایجانشرقی و فرماندار ویژه شهرستان مرند در دومین جلسه کارگروه کشاورزی ، با اشاره به وضعیت آب مصرفی شهرستان اظهار داشت : بیشترین مصرف آب شهرستان از سفره های زیر زمینی است و متاسفانه از لحاظ منابع آبی در بحران هستیم و وضعیت کشاورزی شهرستان با […]

به گزارش اخبار به روز مرند :معاون استاندار آذر بایجانشرقی و فرماندار ویژه شهرستان مرند در دومین جلسه کارگروه کشاورزی ، با اشاره به وضعیت آب مصرفی شهرستان اظهار داشت : بیشترین مصرف آب شهرستان از سفره های زیر زمینی است و متاسفانه از لحاظ منابع آبی در بحران هستیم و وضعیت کشاورزی شهرستان با مشکل روبرو خواهد بود .

وی افزود: ظرف سی سال گذشته۵۵۰ میلیوت متر مکعب از آبهای زیر زمینی برداشت شده و آب به قدر بسیار زیادی کمتر شده است .

کرمی با تاکید بر اصلاح الگوی مصرف ابراز داشت : برای مدیریت هر چه بهتر منابع آب لازم است اداره جهاد کشاورزی ، کشاورزان را به تغییر الگوی کشت و تولید محصولات که نیاز آبی کمتری دارند هدایت کنند.

رئیس کارگروه آب ، خاک و کشاورزی شهرستان گفت : به سبب کاهش نزولات آسمانی و برداشتهای بی رویه آب از چاهها و حتی آبیاری باغات به صورت سنتی ، وضعیت آبهای زیر زمینی و سطحی در این شهرستان در حالت بحرانی قرار دارد .

کرمی تاکید کرد : کاهش سفره های زیر زمینی وضعیت آب شهرستان را در حالت بحران قرار داده و راه خروج از این حالت ، صرفه جویی در مصرف آب است .

معاون استاندار آذربایجان شرقی بیان داشت : ۱۰۰ میلیون متر مکعب از آب در حوزه کشاورزی مصرف می شود که امید است با برنامه ریزی مناسب و همکاری کشاورزان بتوانیم در مصرف آب کشاورزی شهرستان اقدامات موثری صورت گیرد .

وی در ادامه با اشاره به آخرین وضعیت شهرک دامپروری شهرستان گفت: نزدیک به ۹ سال است که تنها برای فاز اول شهرک دامپروری مبلغ ۲۳ میلیارد ریال هزینه شده که در حال حاضر برای تکمیل فقط فاز اول این شهرک نیاز به ۶ میلیارد تومان اعتبار است که این مبلغ از عهده دولت خارج است.

این مقام مسئول دولتی شهرستان مرند گفت: با ورود بخش خصوصی به این حوزه می توان برای تکمیل و بهره برداری این شهرک امیدوارتر بود .

ایشان در ادامه سخنان خود با اشاره به خرید گندم از کشاورزان گفت: حمایت دولت از کشاورز و خرید تضمینی گندم آنها علاوه بر ایجاد انگیزه در بین کشاورزان باعث خود کفایی در تولید و عدم نیاز به سایر کشور ها شده است .

وی گفت: تا به حال ۳۲ هزار تن خرید گندم داشته ایم و با برنامه ریزی دستگاههای ذیربط باید در جهت ترغیب کشاورز جهت فروش گندم اقدام نمائیم.

در ادامه مهندس رحیم زاده معاون مدیر کل و رئیس جهاد کشاورزی شهرستان گزارشی از آخرین وضعیت خرید گندم و کشاورزان ارائه نمود .

منبع :روابط عمومی فرمانداری ویژه مرند

 

1     2