ساماندهی گلزار شهدا امام زاده سید احمد مرند در دستور کار قرار گرفت. به گزارش خبرنگار صداوسیما  از  مرند :، جلسه ای به منظور ساماندهی گلزار شهدا واقع در امام زاده سید احمد مرند با حضور علینعمت زاده امام جمعه مرند  و صمدیان مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان آذر بایجانشرقی ، به ریاست  تقی […]

ساماندهی گلزار شهدا امام زاده سید احمد مرند در دستور کار قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار صداوسیما  از  مرند :، جلسه ای به منظور ساماندهی گلزار شهدا واقع در امام زاده سید احمد مرند با حضور علینعمت زاده امام جمعه مرند  و صمدیان مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان آذر بایجانشرقی ، به ریاست  تقی کرمی معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مرند در محل فرمانداری  این شهر برگزار شد .

ابتدا فرماندار ویژه شهرستان مرند گفت: شهدا به عنوان نماد فرهنگ چهاد و شهادت ، مکانهای مقدس هستند که توجه به گلزار شهدا به عنوان بنایی به یاد ماندنی و به منظور ارج نهادن به مقام شامخ شهدا امری ضروری است.

وی افزود : کشور ما اگر امروز اقتدار و عزت و آبرو دارد و مسئولان با اقتدار در عرصه جهانی حضور پیدا می کنند و دنیای غرب سر به تعظیم در مقابل دولت و نظام دارد که همه آنها به برکت خون شهیدان است.

ایشان در ادامه با اشاره به وضعیت فعلی گلزار شهدا در مکان امام زاده سید احمد گفت: تداوم چنین وضعی در شان شهدا و شهرستان نمی باشد و باید در جهت ساماندهی این قبور مطهر هر چه سریعتر اقداماتی صورت گیرد .

مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان هم درسخنانی گفت سامان دهی مزار شهدادر کلیه شهرستانهای استان بصورت جدی در دستور کار این اداره می باشد و در کلیه شهر ستانها و روستاهای توابع نیز این کار فرهنگی که متعلق به عموم مردم می باشد  سامان دهی خواهد شد

در ادامه  امام جمعه مرند  اظهار داشت: به برکت ایثار و جانففشانیهای شهدای گرانقدر اسلام و نظام جمهوری اسلامی کشور مان در امنیت و آسایش و با اقتدار امروزدر عرصه های بین المللی برای خودش از جایگاه ویژه ای برخودار است مرهون شهدا و صبر و استقامت خانواده های معظم شهدا است.

حجت الا سلام علی  نعمت زاده ساماندهی افزود : سامان دهی  گلزار شهدا در چارچوب زنده ماندن یاد و خاطره شهدا ء دوران دفاع مقدس باید به صورت جدی در دستور کار قرار گیرد .برفرهنگ ترویج شهید و شهادت در جامعه تاکید کرد وگفت ، شهدا الگوی جامعه ما هستند و توجه ویژه به این حوزه امری ضروری است

وی همچنین باشاره به توطئه های دشمنان اسلام در ضربه زدنبه کشورمان در طول عمر پر برکت نظام با بکار بردن و توسل به جنک تسلیحاتی و جنگ نرم و تهاجم فرهنگی و تحریم ها و تهدیدات نتوانسته اند براهداف شوم خود برسند به برکت خون پاک شهداو رهبری ولایت فقیه و حضور مردم در تمامی صحنه های حساس نظام می باشد ،و مسئولین همگام با مردم باید در جهت حفظ و آثار شهدای انقلاب اسلامی بعنوان گنجینه های اصلی فرهنگ ایثار و شهادت بیشتر دقت نظر داشته باشند و این یک وظیفه ملی و فرهنگی است

در ادامه این جلسه پس از بحث و بررسی در خصوص نحوه ساماندهی گلزار شهدا مقرر گردید بنیاد شهید با همکاری اداره اوقاف و امور خیریه و شهرداری مرند نسبت به ساماندهی گلزار شهدا اقدام نماید.

امامزاده احمد-مرند؛

بقعه متبرکه امامزاده احمد (ع) که به داغ امامزاداسی معروف  است در خیابان بلوار ۵۵ متری در دامنه تپه مرتفعی احداث گردیده که به شهر مرند مشرف است.

ساختمان سابق امامزاده بصورت خشت خام با پنجره های مشبک قدیمی بود که فضای روحانی ی ایجاد می نمود این ساختمان پس از انقلاب در هم کوبیده شد و ساختمان اخیر در ۳۰۰ متر مربع احداث گردید.

images

این امامزاده به چند شناسه مشهوراست ، قبل از همه به تعدادی قره آغاج (نارون)  مشهور بود که دو تا از این نارون ها با عمری یکهزار ساله (بنا بقول اشهر) که تنه یکی از آنان پوسیده و خالی شده بود وچهار پنج نفر به راحتی در آن جا  می گرفتند از شهرت فراوانی برخوردار بود ، در دامنه های جنوبی تپه امامزاده ده ها درخت نارون سر از خاک در آورده بود که بومیان عقیده داشتند که از جوانه های نارون های بزرگ می باشند ، بدین نحو که ریشه این درختان دیر سال توانسته اند دل کوه را سوراخ کرده واز شمال تپه پس از طی ضخامت تپه به دامنه جنوبی رسیده و سر از خاک به در آورند! این درختان در حدود سال ۱۳۷۰ شمسی بعلت وقوع بیماری خاصی همگی و هم زمان خشکیدند ومتأسفانه روی بی مسئولیتی ، تنه این دو درخت نیز بریده شد. در حالیکه می توانستند شاخ و برگ خشکیده را هرس کرده ، با نصب تابلویی تنه درختان را به یادگار سرپا نگه دارند.

شناسه دوم ، چشمه گوارایی بود که پدران ما از سمت باغ های جنوبی تپه با سوراخ کردن دل سنگی کوه، آب را درست در نقطه صفر دامنه شمالی تپه و در جلو امامزاده بیرون آورده بودند. آب این چشمه درسالهای اخیر خشکیده و تنها یک آبراهه کوچکی باقی مانده است، آب این چشمه در برکه بزرگ جلو ا مامزاده جمع شده هم به درد آبیاری می خورد وهم به محل شنا و تفریح جوانان شهر.

شناسه سوم گورستان وسیع و غسالخانه امامزاده بود که تا احداث گورستان باغ رضوان تنها محل غسل و کفن و دفن بهداشتی شهر به حساب می آمد این غسالخانه و محوطه بندی جلو امامزاده با هزینه شخصی مرحوم حاجی ابوالفضل حاجیلاری در سال ۱۳۴۰ انجام یافته بود. در ابتدای گورستان چند عدد قوچ سیاه سنگی وجود داشت که همگی از بین رفته اند. در مورد نسب امامزاده سید احمد (ع) از علامّه نسّابه ابوالحسن العمری (از شخصیتهای قرن پنجم هجری) در کتاب معتبر (المجدی فی أنساب الطالبین ) آورده شده است: ابراهیم فرزند امام موسی کاظم که به مرتضی اصغر معروف بود ، در کشور یمن ظاهر شد ، مادرش نوبیه ( نجیبه ) بود ، از مرتضی اصغر اولادی پسر ودختر است از جمله احمد در شهرستان مرند است که برای اواولادی هم در مرند باقی است )

بدین ترتیب عنوان کامل امامزاده احمد (ع) بدین قرار است :

(احمد ابن ابراهیم ابن موسی بن جعفر علیه السلام ).

حضرت آیت الله العظمی شبیره زنجانی فرموده اند : سزاوار است با وجود این مستندات قوی، بقعه مبارکه شریفه امامزاده احمد (ع) توسعه یابد.

امامزاده احمد (پسر برادر امام رضا (ع) می باشد  که جزو همراهان سپاه محمد العابد (معروف به شاهچراغ ) مدفون در شیراز که برادر امام رضا (ع) است ) بوده که پس از تفریق سپاه شاهچراع، به مرند رفته ودر این شهرزندگی نموده وصاحب فرزندانی شده است ، تا  اینکه در آخرنیمه نخست قرن سوم وحدود سالهای ۲۵۰- ۲۴۵ هـ.ق درمرند وفات یافته ودر این مکان به خاک سپرده شده است .

download

علامه سید کاظم یماتی، مادر امامزاده سید احمد را (امّ ولد ) دانسته است .

در ضلع شمالی ضریح مقدس، دو تن از علمای بزرگوار مرند یعنی حضرت آیت الله میرزا علی اکبر مرندی و حضرت حجت الاسلام سید جلال حسینی مدفون هستند.

در پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۸۷کلنگ توسعه امامزاده واحداث بازارچه وزایرسرا و کتابخانه و آمفی تئاتر ومحوطه سازی به زمین زده شد که امید است در تسریع طرح توسعه شکل آبرومندی هم شأن این امامزاده بزرگوار اقدام شود.

از طرفی با وجود وقرار گرفتن پیکر پاک شهدای این شهرستان علی الخصوص شهدای دوران پیروزی انقلاب اسلامی در این مکان مقدس مهنویت خاصی بخشیده انتظار است مسئولین اوقاف و امورخیه استان و بنیاد شهید و ایثار گران در سامان دهی گلزار شهدا هم جدی تر باشند

images (1) ۳۴ (۱) ۲۶