فرماندار شهرستان ویژه مرند از پیشرفت ۵۴ درصدی پروژه انتقال آب ارس به دشت یکانات و هرزندات خبر داد. به  گزارش  اخبار به روز مرند :علیار راستگو روز سه شنبه در جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان مرند گفت: پروژه انتقال آب ارس به دشت یکانات و هرزندات توسط سه پیمانکار در حال اجراست […]

فرماندار شهرستان ویژه مرند از پیشرفت ۵۴ درصدی پروژه انتقال آب ارس به دشت یکانات و هرزندات خبر داد.

به  گزارش  اخبار به روز مرند :علیار راستگو روز سه شنبه در جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان مرند گفت: پروژه انتقال آب ارس به دشت یکانات و هرزندات توسط سه پیمانکار در حال اجراست و در دو سال اخیر ۲ هزار و ۹۵۰ میلیارد ریال اعتبار تخصیص یافته که با پیشرفت ۵۴ درصدی درحال انجام است.
وی افزود: طول کلی خط این پروژه ۳۵ کیلومتر است که در حال حاضر بیش از ۱۸ کیلومتر لوله گذاری شده و پیش بینی می شود تا پایان سال جاری بیش از ۲۵ کیلومتر آن لوله گذاری شود.
راستگو با بیان اینکه در حال حاضر یکی از راه های حل بحران کم آبی استفاده بهینه از آب های مرزی است، گفت: طبق اعلام کارشناسان امور آب، ۲۵۴ حلقه چاه آب در دشت مرند به طور کامل خشک شده است و آب های زیرزمینی به شدت تقلیل یافته اند که با اجرای پروژه انتقال آب ارس می توان امیدوار بود مزارع و روستاها و باغات این مناطق از بحران بی آبی خارج شوند.
وی آزاد سازی بسترهای رودخانه را راهی برای جلوگیری از وقوع سیل عنوان و خاطرنشان کرد: در سال جاری با همکاری بخشداری و دهیاری های روستاها ۱۵۶ هکتار از بسترهای رودخانه ها آزاد سازی شده اند که اگر این امر به موقع انجام نمی گرفت در بارندگی های اخیر شاهد بروز سیل در روستاهای شهرستان بودیم.