معاون عمرانی استاندار آذربایجان‌شرقی نباید از صدور حکم تخریب یا قلع و قمع در جایی که تخلف صورت گرفته نگران باشیم، گفت: شهرداری‌ها حق چشم‌پوشی از تخلفات ساخت و ساز شهری را ندارند. به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز به نقل از روابط عمومی استانداری آذربایجان‌شرقی، محمدصادق پورمهدی در کارگاه آموزشی کمیسیون ماده 100 با […]

معاون عمرانی استاندار آذربایجان‌شرقی نباید از صدور حکم تخریب یا قلع و قمع در جایی که تخلف صورت گرفته نگران باشیم، گفت: شهرداری‌ها حق چشم‌پوشی از تخلفات ساخت و ساز شهری را ندارند.

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز به نقل از روابط عمومی استانداری آذربایجان‌شرقی، محمدصادق پورمهدی در کارگاه آموزشی کمیسیون ماده 100 با حضور روسای شوراهای اسلامی شهرهای استان در تبریز، با تاکید بر نظارت جدی شوراها و شهرداری‌ها بر ساخت و ساز شهری و برخورد با تخلفات ساختمانی، اظهار داشت: تخلفات ساختمانی مسایل و معضلات اجتماعی به دنبال دارد.

وی با اشاره به وظایف کمیسیون ماده صد در شهرداری‌ها، خاطرنشان کرد: فلسفه وجودی این کمیسیون، موارد خاص و استثنایی است نه این که ماده صد به یک قاعده و رویه معمول در شهرداری‌ها تبدیل شود.

پورمهدی با بیان این که نباید اجازه شکل‌گیری تخلفات را بدهیم، افزود: تسهیل صدور پروانه ساختمانی و شفاف‌سازی قوانین ساخت و ساز شهری در پیشگیری از تخلفات موثر است.

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی تصریح کرد: در صورت وقوع تخلفات و ارجاع پرونده به ماده صد، باید خط قرمزها از سوی این کمیسیون رعایت شود.

پورمهدی با اشاره به اینکه تجاوز به معابر عمومی، حذف پارکینگ، ایجاد مزاحمت برای همسایه و عدم رعایت آیین‌نامه‌های فنی از جمله خط قرمزهای ساخت و ساز شهری است، گفت: هیچ کمیسیون ماده صدی حق ندارد از این تخلفات چشم‌پوشی کند.

وی افزود: نباید از صدور حکم تخریب یا قلع و قمع در جایی که تخلف صورت گرفته نگران باشیم، چرا که برخورد جدی با تخلفات ماموریت شهرداری‌هاست و این ماموریت مهم نباید به هیچ بهانه‌ای یا به خاطر ناخوشایندی برخی تعطیل شود.

پورمهدی همچنین با انتقاد از چشم‌پوشی برخی مهندسان ناظر از تخلفات مالکین پروژه‌های ساختمانی، گفت: برخورد با این عده از مهندسان را با همکاری سازمان نظام مهندسی شروع کرده‌ایم و در صورت نیاز متخلفان را به مراجع ذی‌ربط معرفی خواهیم کرد.

وی با بیان این که شعار دولت، رعایت قانون است، افزود: در برخورد با قانون‌شکنی‌ها عزم جدی داریم.

گفتنی است در این دوره آموزشی مباحث فنی و حقوقی مربوط به کمیسیون ماده صد شهرداری‌ها و پاسخ به سوالات و ابهامات اعضای شوراهای اسلامی شهرهای استان در این خصوص مطرح شد.