، جلسه کارگروه آب و کشاورزی شهرستان به ریاست اصغر پور معاون فرماندار و با حضور اعضاء محترم کارگروه و روسای بانکها در محل فرمانداری برگزار شد. اصغر پور اظهار داشت :محوری ترین موضوع بخش کشاورزی در حال حاضر تامین آب مورد نیاز برای کشاورزان است  و با توجه به خشکسالی های متعدد و کاهش […]

، جلسه کارگروه آب و کشاورزی شهرستان به ریاست اصغر پور معاون فرماندار و با حضور اعضاء محترم کارگروه و روسای بانکها در محل فرمانداری برگزار شد.

اصغر پور اظهار داشت :محوری ترین موضوع بخش کشاورزی در حال حاضر تامین آب مورد نیاز برای کشاورزان است  و با توجه به خشکسالی های متعدد و کاهش چشمگیر آب در مخازن و سفره های زیرزمینیاستفاده بهینه از آب موجود تنها راه تداوم کشاورزی است.از تشکیل  ۲ ۵۹۱ فقره پرونده بالغ بر ۱۱۴ میلیارد ریال در شهرستان مرند خبر داد و  گفت برای بررسی نهایی این پرونده ها به استان ارسال و تا تصمیمات لازم برای استمهال تسهیلات در بخش کشاورزی صورت گردد .

وی افزود : ارتقای بهره وری آب مهمترین موضوعی است که باید دنبال شود تا در سال زراعی پیش رو با مشکل مواجه نشویم.

اصغر پور به طرح دولت در زمینه اصلاح و ارتقای بهره روی آب کشاورزی اشاره کرد و اظهار داشت : اجرای طرح شیوه های نوین آبیاری در بخش کشاورزی نشانگر اهتمام جدی دولت تدبیر و امید به حوزه کشاورزی است و برای این طرح اعتبارات خوبی در نظر گرفته شده است.

معاون فرماندار ویژه شهرستان مرند گفت:با توجه به خشکسالی های صورت گرفته و کاهش ذخایر آب در شهرستان و مشکلات موجود در بخش کشاورزی تنها راه تداوم و جبران کمبود آب استفاده بهینه از مصرف آب است.

وی گفت: مهار آبهای روان و آبیاری تحت فشار و یا قطره ای یکی از روشهای استفاده درست از آب است و دولت در این زمینه حمایتهای را از کشاورزان انجام می دهد .

ایشان در ادامه با اشاره به استمهال وامهای کشاورزان شهرستان مرند افزودند: تمامی بانک ها اعم از دولتی و غیردولتی و موسسات مالی و صندوق های حمایتی که به بخش کشاورزی تسهیلاتی پرداخت کرده اند، موظف شدند بازپرداخت وام های اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی که دچار خسارت خشکسالی یا سرمازدگی یا آفات و بیماری های همه گیر و یا حوادث غیرمترقبه و یا آتش سوزی غیرعمدی شده باشند را به مدت یک الی سه سال امهال نمایند.

وی گفت: در راستای کمک به اقشار آسیب پذیر لیست وامهای استمهال شده افراد تهیه شده و نحوه اجرای آن به استان ارسال و بعد از انجام مراحل جهت اعمال ابلاغ خواهد شد .

 

در ادامه این جلسه به بررسی مسائل و مشکلات موجود در بخش کشا ورزی پرداخته شد .

۲۲۷ ۳۲۴