به گزارش اخبار به روز مرند :حسین انتظامی، صبح امروز در آئین نکوداشت خبرنگاران آذربایجان شرقی در تبریز، با تاکید بر اینکه باید تلاش کنیم تا اخلاق حرفه‌ای در بین اهالی رسانه نهادینه شود، اظهار داشت: صیانت از صنف و جایگاه روزنامه نگاری زمانی محقق می‌شود که اهل رسانه خود به این مهم توجه داشته […]

به گزارش اخبار به روز مرند :حسین انتظامی، صبح امروز در آئین نکوداشت خبرنگاران آذربایجان شرقی در تبریز، با تاکید بر اینکه باید تلاش کنیم تا اخلاق حرفه‌ای در بین اهالی رسانه نهادینه شود، اظهار داشت: صیانت از صنف و جایگاه روزنامه نگاری زمانی محقق می‌شود که اهل رسانه خود به این مهم توجه داشته باشند و رعایت این اصل را ضروری بداند.

وی ضرورت تشکیل نظام رسانه‌ای در کشور را یادآور شد و تصریح کرد: این سازمان متشکل از تمامی انجمن‌های رسانه‌ای خواهد بود و همچون نظام پزشکی و مهندسی تمامی امورات رسانه‌ها در این نظام بررسی خواهد شد.

معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اظهار کرد: قانون مطبوعات بر سه پایه توجه به حقوق ملی، توجه به حقوق شهروندی و توجه به حقوق رسانه‌ها استوار است و این مولفه باید به طور شایسته مورد بررسی قرار گیرد.

انتظامی، تنها دستگاهی را که می تواند به نحوه و چگونگی انتشار اخبار خبرنگاران اعمال نظر کند، شورای عالی امنیت ملی عنوان کرد و گفت: دیگر نهادها و ارگان‌ها به هیچ عنوان حق دخالت در مسیر انتشار اخبار را ندارند.

وی با تاکید بر لزوم رعایت حقوق شهروندی در مطبوعات گفت: طبق ماده ۲۳ قانون مطبوعات، پاسخگویی افراد در مطبوعات امری قانونی است که باید رعایت شود.

انتظامی، با اشاره به اهتمام دولت به منظور اجرایی کردن قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، گفت: این قانون در سال ۸۸ تصویب و ابلاغ شده است اما متاسفانه همچون برخی از قوانین دیگر آنچنان که باید و شاید عملیاتی نشده است.