مدیر عامل شرکت گاز استاتن آذر بایجانشرقی در نشست خبری با رسانه های محلی و استانی در مورد اهداف و ارزیابی رزمایش افت فشار گاز برگزار  شد گفت : دیر عامل شرکت گاز آذربایجان شرقی هم با بیان اینکه عملیات تمرینی مقابله با افت فشار گاز توسط شرکت هایی که در انتهای خطوط انتقال کشور […]

مدیر عامل شرکت گاز استاتن آذر بایجانشرقی در نشست خبری با رسانه های محلی و استانی در مورد اهداف و ارزیابی رزمایش افت فشار گاز برگزار  شد گفت :

دیر عامل شرکت گاز آذربایجان شرقی هم با بیان اینکه عملیات تمرینی مقابله با افت فشار گاز توسط شرکت هایی که در انتهای خطوط انتقال کشور قرار دارند، اجرا می شود، گفت: شهرستان مرند به عنوان یکی از شمالی ترین شهرهای ایران برای اجرای این عملیات انتخاب شد.

ولی الله دینی با اشاره به اینکه در عملیات تمرینی شهرستان مرند، استان های آذربایجان شرقی و غربی معین اصلی و اردبیل و زنجان معین کمکی بودند، افزود: منطقه هشت عملیات انتقال گاز هم در این عملیات حضور داشت.

وی گفت: کلانشهر تبریز به عنوان معین اصلی داخل استانی و جلفا و شبستر معین کمکی داخل استانی این تمرین عملیاتی بودند.

دینی با اعلام اینکه تمرین عملیاتی مقابله با افت فشار گاز در شهرستان مرند در ۱۴ مرحله اجرا شد، اظهار کرد: طراحی سناریو به شکلی بود که مرند به عنوان شهر حادثه دیده در عملیات حضور مستقیم نداشت.افزود در این  تمرین رزمایش  ۲۸۰ نفر و ۵۸غرفه  حضور داشتند و  هر کدام به نحو احصن وظایف خودشان را انجام دادند.

وی افزایش همکاری ادارات، آشنایی مردم با شرایط بحرانی و شناخت نقاط قوت و ضعف نیروهای عملیاتی را از اهداف این تمرین برشمرد و گفت: با توجه به اینکه ۹۴ درصد مردم استان از گاز طبیعی استفاده می کنند، ضرورت آمادگی نیروها و همراهی مردم و نهادهای مسوول در مقابله با حوادث بیشتر احساس می شود.

دینی با اشاره به وجود ۹۰ مرکز امداد گاز در استان گفت: مردم از طریق تماس با شماره تلفن ۱۹۴ می توانند از خدمات این مراکز درصورت وقوع حادثه مرتبط با گاز کمک بگیرند.

مدیر عامل شرکت گاز استان با بیان اینکه اولویت توزیع گاز در صورت افت فشار با مصارف خانگی است ، گفت: ۱۰۰ درصد جمعیت شهری و ۸۰ درصد جمعیت روستایی در یکهزار و ۲۰۷ روستای استان تحت پوشش شبکه گاز طبیعی هستن

در ادامه فرماندار ویژه شهرستان مرند نیز با اشاره به مو قعیت کوهستانی و سردسیر بودن   از برگزاری با موفقیت این رزمایش در مرند از آمادگی کامل ادارات و نهادهای دولتی برای مقابله حوادث غیر مترقبه  با شرکت  شرکت گاز منطقه ۸ کشور و شهرهای تبریز ،شبستر و جلفا بعنوان معین های کمکی با هدف ارتقاء آمادگی های ادارات در بروز چنین حوادث غیر مترقبه و اطلاع رسانی بموقع و آگاه سازس شهروندان دانست .

کرمی در ادامه افزود دراین رزمایش که بمدت دوروز در مرند برگزار شد طبق برنامه ریزهای انجام شده در این مدت برق و گاز ادرات قطع بوده  ،نانوائیها هم باتوجه به قطعی گاز از سوخت سوم استفاده نمودند .

 

رئیس امنیتی بهداشت محیط زیست شرکت ملی گاز ایران نیز در این نشست خبری   با ابراز رضایت مندی از برگزاری رزمایش در شهرستان مرند  گفت امسال در سطح کشو ر ۴ رزمایش برگزار شده که این رزمایش د پنجمین رزمایش می باشد که  ششمین رزمایش نیز این هفته چهار شنبه ۱۷ دی ماهدر شهرستان آمل برگزار خواهد شد ،تعامل و هماهنگی ادارات را در برگزاری این رزمایش خوب تو صیف کرد

.

محمدرضا یوسفی پور با اعلام اینکه سال گذشته ۳۹۰ نفر بر اثر حوادث خانگی گاز جان خود را ازدست داده اند، اعلام کرد: ۵۰ درصد حوادث منجر به فوت به علت انتشار گاز منواکسید کربن (مرگ خاموش) بوده است. بر ضرورت فرهنگ سازی در استفاده درست و بهینه از وسایل گاز سوز تاکید کرد و گفت،از آنجا که وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی ساختمان مسوول بازرسی و کنترل ایمنی ساختمانها هستند، باید نظارت بیشتری در نصب و استفاده وسایل گرمایشی داشته باشند.

وی با اعلام اینکه اذربایجان شرقی با ۲۳۶ مورد حادثه خانگی گاز در سال گذشته پس از قم، سمنان و خراسان شمالی بیشترین حادثه را داشته است، یادآوری کرد: همدان با وجود قرارگرفتن در اقلیم سرد به واسطه فرهنگ سازی درست پس از هرمزگان و سیستان و بلوچستان کمترین حادثه را در این مدت داشته است.

رئیس ایمنی، بهداشت و محیط زیست شرکت ملی گاز ایران تصریح کرد: در این مانور گاز ایستگاه‌های CGS شهر (ایستگاه های تقلیل فشار گاز)، مشترکان خانگی، بخشی از بیمارستان‌ها، هتل‌ها، نانوایی‌ها و بخش‌های خدمات‌رسانی قطع و سوخت دوم جایگزین آن شد.

یوسفی‌پور به برگزاری رزمایش‌ نحوه مواجهه با افت فشار گاز و سرما در شهرهای سبزوار، مریوان، مهاباد و مرند در کشور اشاره کرد و عنوان داشت: روز چهارشنبه این هفته نیز رزمایش در شهرستان آمل مازندران برگزار می‌شود.

وی از عدم حضور فرماندار مریوان در رزمایش مواجهه با افت فشار انتقاد کرد و توضیح داد: خوشبختانه با تعامل و همکاری مناسبی در شهرستان مرند این رزمایش با موفقیت بیشتر نسبت به رزمایش‌های قبلی برگزار شد.

این مسئول با بیان اینکه ۱۲ ارزیاب نتایج رزمایش مرند را بررسی و اعلام  می‌کنند، عنوان داشت: نتایج بعد از تجزیه و تحلیل هر سال به صورت کتاب تدوین می‌شود و در اختیار نظام مهندسی، هلال احمر، بیمه و صدا و سیما و مسئولان قرار می‌‌گیرد. رئیس ایمنی، بهداشت و محیط زیست شرکت ملی گاز ایران به تعداد حوادث گاز طبیعی در کشور اشاره و تشریح کرد: میزان حوادث گاز طبیعی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۶٫۸ درصد افزایش داشته است که باید در زمینه فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی در مسائل ایمنی در صدا و سیما، رسانه‌ها و آموزش و پرورش بیشتر کار شود. –