نماینده مردم ماکو، چالدران، پلدشت و شوط در مجلس شورای اسلامی گفت: هم اکنون پروژه آزادراه مرند- بازرگان در مرحله جذب سرمایه‌گذار داخلی و خارجی بوده است.

عین‌الله شریف‌پور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ارومیه، با اشاره به اینکه در سال گذشته مبلغ ۱۷ میلیارد تومان خارج از بودجه سال ۹۶ از صندوق توسعه ملی اعتبار برای پایاب سد بابا احمد چالدران گرفته شده است اظهار کرد: در این رابطه در گذشته و در پایاب سد بابااحمد شهرستان چالدران حتی به اندازه یک متر نیز آبیاری تحت فشار وجود نداشت که خوشبختانه با پیگیری‌های انجام شده هم اکنون دارای بیش از ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی است.

وی تصریح کرد: در چند ماه گذشته، نشستی با وزیر جهاد کشاورزی و وزیر نیرو داشته و روسای جهاد کشاورزی شهرستان‌های حوزه انتخابیه با وزرا دیدار و مشکلات عرصه کشاورزی و تامین آب را به آنان بازگو کردند.

نماینده مردم ماکو، چالدران، پلدشت و شوط در مجلس شورای اسلامی گفت: این دیدارها منجربه این شد که در ارتباط با تخصیص آب، یک نشست نیز در منطقه تشکیل شود و در این رابطه، در چند ماه گذشته این نشست با حضور مدیر کل سازمان آب منطقه‌ای و سازمان جهاد کشاورزی استان تشکیل و حدود دو هزار هکتار به پایاب شهید قنبری اضافه شد چون از صندوق توسعه ملی تا شهریور امسال با هدف سامان‌دهی رودخانه‌های مرزی از نظر زمانی فرصت است.

وی بیان کرد: امید است در روستاهای شهرستان‌های شوط، پلدشت، ماکو و چالدران، زمین‌های زراعی که خارج از طرح آبیاری تحت فشار مانده بود در کمیته‌ای بررسی و تامین و تخصیص آب آن انجام شود.

شریف‌پور اظهار کرد: با توجه به مشکلاتی که در حوزه انتخابیه ماکو وجود دارد تلاش بر این بوده که مسئولان کشوری را به منطقه برده و تاکنون وزیر راه و شهرسازی، جهاد کشاورزی، وزیر نیرو، رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) و رئیس بنیاد مستضعفان به منطقه سفر کرده و از نزدیک شاهد مسائل و مشکلات شدند.

وی بیان کرد: حتی در این رابطه با وزیر آموزش و پرورش نیز دیداری انجام و منجر به تصمیم برای ساخت ۳۰ تا ۴۰ مدرسه در حوزه انتخابیه شد تا مشکلات آموزشی شهرستان‌های ماکو، چالدران، شوط و پلدشت حل شود.

نماینده مردم ماکو، چالدران، پلدشت و شوط در مجلس شورای اسلامی افزود: علاوه بر آن، همواره تلاش بر این بوده که مسئولان محلی را به وزارتخانه‌ها برده و آنها با مسئولان مافوق خود برای حل و انتقال مشکلات دیدار داشته باشند.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه پروژه آزادراه تبریز-بازرگان در اقتصاد و توسعه استان نقش اساسی دارد بیان کرد: این در حالی است که متاسفانه از اعتبارات ملی هیچ ردیف بودجه‌ای برای آن باز نشده بود.

شریف‌پور تصریح کرد: در این زمینه با پیگیری‌های انجام شده در سال ۹۵، فاز نخست پروژه تبریز به بازرگان از تبریز تا مرند به پیمانکار واگذار شد و هم اکنون در دست اجرا است.

وی گفت: در سال گذشته نیز با پیگیری‌های انجام شده با وزیر و معاون راه و شهرسازی، طرح‌های مطالعاتی آن به پایان رسیده و هم اکنون به دنبال سرمایه‌گذاری هستند.

نماینده مردم ماکو، چالدران، پلدشت و شوط در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: هم اکنون پروژه آزادراه مرند- بازرگان در مرحله جذب سرمایه‌گذار داخلی و خارجی بوده و هم اکنون بررسی‌های لازم در حال انجام است و شاهد گام‌های مناسبی در این رابطه هستیم.

وی در ادامه به طرح الحاق شهرستان چالدران به منطقه آزاد ماکو اشاره کرد و افزود: این طرح نیز همچنان در دست پیگیری بوده چون این طرح الحاق چالدران باید در کارگروه، کمیته ویژه و شورای عالی مناطق آزاد مطرح شده و سپس در قالب لایحه، در صحن علنی مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار گیرد.

شریف‌پور تصریح کرد: امید است با انجام این طرح، یک از مطالبات بحق مردم شهرستان چالدران محقق شده تا مردم این شهرستان مرزی، به حق و حقوق خود برسند.