نوسانات قیمت نفت در کنار تهدیدهای کاهش حجم فروش در سال های اخیر، پایداری درآمدهای نفتی کشور را تا حد زیادی دچار اختلال جدی یا با ریسک بالایی کرده است. به گزارش خبرنگار   صدا و سیما از مرند  دکتر محمد حسن نژاد یکی ارز ۵ نماینده مجلس بود که در رابطه قیمت نفت و […]

نوسانات قیمت نفت در کنار تهدیدهای کاهش حجم فروش در سال های اخیر، پایداری درآمدهای نفتی کشور را تا حد زیادی دچار اختلال جدی یا با ریسک بالایی کرده است.

به گزارش خبرنگار   صدا و سیما از مرند  دکتر محمد حسن نژاد یکی ارز ۵ نماینده مجلس بود که در رابطه قیمت نفت و بودجه همواره از مهم ترین معادلات اقتصاد ایران به ویژه در فصل بودجه ریزی بوده است؛ با این حال کاهش قیمت نفت از حدود ۱۰۰ دلار به حدود ۷۰ دلار طی هفته ای اخیر دغدغه های جدیدی برای بودجه سال آینده ایجاد کرده است. گفت :

این که دولت چگونه و با در نظر گرفتن کدام منابع و راهکارها می تواند چالش ایجاد شده در بخش درآمدی بودجه را برطرف سازد سوالی است که پنج نفر از نمایندگان اقتصادی مجلس به آن پاسخ داده اند.

 

دکتر محمد حسن نژاد عضو کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است: قیمت پیش بینی شده برای نفت در لایحه بودجه سال آینده با توجه به روند های حاکم بر قیمت جهانی نفت و سایر حامل های انرژی این رقم منطقی است.

وی اظهارداشت: حتی بد نیست قیمت نفت در لایحه بودجه پایین تر هم در نظر گرفته شود، چرا که هنوز در بخش تحریم ها اتفاقی نیفتاده و ممکن است سیاست تحریمی که بر اساس آن هر ۶ ماه ۳۰۰ هزار بشکه از خرید نفت ما را کم می کردند، اجرایی کنند.

نماینده مردم مرند در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اگر قیمت نفت در بودجه کمتر در نظر گرفته شود، در صورتی که درآمدها بالا برود می توان متمم ارایه کرد و تخصیص های عمرانی را افزایش داد، در این صورت حتی اگر قیمت نفت کمتر شد حداقل کسری نخواهیم داشت.

افزایش درآمدهای مالیاتی هم راهکاری است که نماینده مردم مرند در مجلس شورای اسلامی مطرح کرد.

وی گفت: از این طریق می توان بخشی از کسری بودجه را جبران کرد.

وی با بیان این که باید افراد تحت شمول و پایه های مالیاتی بیشتر شود، یادآور شد: با اجرای قانون جدید نظام مالیاتی فرار مالیاتی کمتر می شود، به طوری که بر اساس آمارها ۹۸ درصد از مالیات پیش بینی شده امسال محقق می شود و این نشان می دهد که اگر سیستم مالیاتی ساختار پیدا کند، می توانیم جلو فرار مالیاتی را بگیریم و منابع درآمدی را محقق سازیم.