نماینده مرند و جلفا گفت: برخی افراد دورتر از نوک بینی‌شان را نمی‌بینند و انتقاد می‌کنند در حالیکه تنها یکی از خروجی‌های سفر کمیسیون اقتصاد به جلفا قرار گرفتن نام تولیدکنندگان ارس در سطح یک بود.

محمد حسن‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار ان : در خصوص برخی انتقادات به سفر اعضای کمیسیون اقتصادی به شهرستان جلفا اظهار داشت: این نه اولین بود و نه قرار است آخرین باشد، برای تبریز ۲۰۱۸ این همه بنر زده شد و سفرا و وزرای خارجی آمدند، آیا این هزینه است یا سرمایه‌گذاری؟

وی ادامه داد: این هشتمین سفر کمیسیون اقتصادی به استان‌های مختلف بود و هفته گذشته نیز به کرمان و منطقه آزاد اروند رفتیم، به نظرم حضور کمیسیون اقتصادی مجلس در جلفا سنگین‌ترین و وزین‌ترین جلسه اقتصادی بود که در آذربایجان‌شرقی برگزار شد.

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ۱۸ عضو کمیسیون اقتصادی در این جلسه حضور داشتند، تاکید کرد: همه این نمایندگان قانون‌گذاران اقتصادی و ارزی هستند، کلیه معاونین وزیر اقتصاد، نماینده بانک‌ها، بیمه، بورس، صندوق توسعه ملی و دبیرخانه‌های شورای عالی مناطق آزاد حضور داشتند تا استان را ببینند و بدانند در آذربایجان‌شرقی و منطقه آزاد چه خبر است.

وی افزود: تنها یک قلم خروجی این جلسه این بود که گمرک کلیه تولیدکنندگان مناطق آزاد ارس را در سطح یک قرار داد، یعنی هرچه می‌خواهند وارد و صادر کنند تا در بحث‌های گمرکی الاف نشوند و ماده اولیه آنها در گمرک نماند که خط تولیدشان تعطیل شود، پس ما باید چشممان را نسبت به این مسائل نیز باز کنیم.

حسن‌نژاد تصریح کرد: وقتی می‌خواهیم هادی‌شهر را به داخل منطقه آزاد ارس ببریم و مرند را تبدیل به ویژه اقتصادی کنیم، آیا با دیدگاهی که در تهران وجود دارد و فکر می‌کنند اینجا بازار قاچاق است کسی به خواسته من رای می‌دهد؟ اما نمایندگانی که به ارس آمدند اذعان داشتند کل دیدگاه ما عوض شده و منطقه آزاد در راستای اقتصاد مقاومتی حرکت می‌کند.

وی گفت: تغییر نگرش، بحث منطقه اقتصادی ویژه مرند، توسعه منطقه آزاد ارس به سمت مرند و هادیشهر و حل مشکلات سرمایه گذاران خروجی این سفر بود.

این نماینده مجلس با اشاره به لایحه ایجاد مناطق آزاد جدید نیز عنوان کرد: طبیعی است که برای مهمانی که می‌آورند بازدید می‌گذارند و بنر می‌زنند، اگر اینگونه نبود جلسه را در همان تهران برگزار می‌کردیم، اصلا بگویید ۱۰۰ بنر زده‌ایم از آن بیشتر که نمی‌شود؟ هر بنر ۱۲ متر و بنر متری ۵ هزار تومان است و با احتساب هر بنر شصت هزار تومان کل مبلغ شش میلیون تومان می‌شود، شش میلیون تومان هزینه نیست.

وی در پاسخ به این سوال که آیا لازم بود نمایندگان و مسئولان اقتصادی همراه با خانواده‌شان برای دیدن مشکلات ارس به این منطقه سفر کنند، خاطرنشان ساخت: همه جا این نمایندگان خانوادگی می‌روند و تنها اینجا نیست، پنجشنبه و جمعه روز تعطیلی نماینده‌هاست و نماینده هم آدم است و می‌تواند بعد از کار تلفنش را خاموش کند! ما چیزی به اسم قانون کار داریم و اگر پنجشنبه جمعه خانواده آنها را نیز دعوت نکنیم همسرانشان اجازه نمی‌دهند که به سفر بیایند!

حسن‌نژاد اذعان داشت: این مسائل متقابل است و تنها در اینجا رخ نداده همانطور که نماینده شما مهمان آنجا می‌شود آنها نیز مهمان ما می‌شوند، فقط ۱۵ درصد سهمی که از عوارض ورودی داریم را به خاطر تعرفه ترجیحی از ترکیه به منطقه آزاد نمی‌دهند اما وقتی نمایندگان شرایط اینجا را دیدند این مساله در دست حل شدن قرار گرفت و تنها این موضوع چندین میلیارد درآمد دارد.

وی در خصوص دیگر دستاوردهای سفر کمیسیون اقتصاد به جلفا توضیح داد: ۳۵ هزار میلیارد تنها منابع بانک است و در این جلسه استاندار مطرح کرد که این پول را به ما بدهید تا راه آهن جلفا اصلاندوز که آذربایجان را از بن بست خارج می‌کند مجوزهایش را حل کنیم و کار شود و یا فرودگاهتان را کار کنیم.

نماینده مردم مرند و جلفا عنوان کرد: مثال دیگر اینکه صندوق توسعه ملی ۲۰ میلیون یورو برای پانا چوب که ۵۰۰ نفر در آنجا مشغول به کار خواهند شد و به دلیل سرمایه در گردش خوابیده بود مشکلش را حل کردند و قرار شد بانک ملی و صندوق توسعه بدون تضمین این موضوع را حل کنند و اینها کم منافعی نیست به شرط اینکه کسی بفهمد.

وی در خصوص برخی انتقادات از هزینه‌های انجام شده برای کمیسیون اقتصادی نیز گفت: برای تبریز ۲۰۱۸ خیلی خرج کردیم اما تبریز ۲۰۱۸ مارا در دنیا مطرح کرد، اینکه کسی دورتر از نوک بینی‌اش را نمی‌بیند ما با این افراد کاری نداریم؛ با چنین دیدگاهی هرگونه قرعه‌کشی بانک‌ها و تبلیغات هزینه است برخی‌ها خودشان مشکل‌دارند و اگر نماینده گوشت بخورد می‌گویند چرا گوشت خورد و اگر جوجه بخورد می‌گویند چرا جوجه خورد، آیا شما در خانه‌تان گوشت نمی‌خورید؟ نماینده هم آدم است دیگر.

حسن‌نژاد تصریح کرد: می‌گویند نمایندگان سه نوع نوشابه خوردند خب شما هم وقتی خانوادگی به جایی می‌روید یکی نوشابه زرد و دیگری دوغ می‌خورد! اگر با حسن‌نژاد مشکل دارید بگویید حسن‌نژاد آدم بدی است من هم چیزی نمی‌گویم همانطور که در قضیه اسب‌سواری علیه من تبلیغ کردند و من نیز مشکلی ندارم هرچه می‌خواهند بنویسند اما بدانند که در سفر کرمان ما آنها چطور ما را تحویل گرفتند.

وی تصریح کرد: البته باید از همه از جمله مرزبانی، پلیس راه، استاندار و دیگر عوامل تشکر کنم، استاندار شریفی داریم که به پاویون فرودگاه آمد و نیروهای پاویون نیز در مهمان‌نوازی ما را سربلند کردند، استاندار با آن خستگی به استقبال و جلسه آمد و این کار بزرگی بود، البته یک سری نشریات زرد هم هستند که نوشتند نمایندگان ده لیتر آبمیوه نوشیدند و خوب کردند من هم در کرمان و مشهد آبمیوه نوشیدم آنها هم آمدند نوشیدند.

نماینده مرند و جلفا در پایان خاطرنشان ساخت: بسیاری از بنرها را خود مردم و شرکت‌های خصوصی برای تشکر زده‌اند اما من خودم شخصا چهل بنر در تشکر از سرمایه‌گذاران، استاندار، مرزبانی و نیروی انتظامی خواهم زد که ما را سربلند کردند./آناج