وجود 80 هکتار بافت فرسوده در مرند ساماندهی بافت‌های فرسوده شهری مرند نیازمند ارائه تسهیلات حمایتی است معاون استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: اعمال سیاست‌های تشویقی موجب تسریع در ساماندهی، تجمیع اراضی و بهسازی بافت فرسوده می‌شود. به گزارش خبرگنگار صداو سيما از مرند، بهنام رضوانی اظهار کرد: بازسازی بافت‌های فرسوده نیازمند مداخله مؤثر سازمان‌ها و نهادهای […]

وجود 80 هکتار بافت فرسوده در مرند
ساماندهی بافت‌های فرسوده شهری مرند نیازمند ارائه تسهیلات حمایتی است
معاون استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: اعمال سیاست‌های تشویقی موجب تسریع در ساماندهی، تجمیع اراضی و بهسازی بافت فرسوده می‌شود.

به گزارش خبرگنگار صداو سيما از مرند، بهنام رضوانی اظهار کرد: بازسازی بافت‌های فرسوده نیازمند مداخله مؤثر سازمان‌ها و نهادهای مربوطه به ویژه در تأمین خدمات و زیرساخت‌ها با تجهیز منابع مالی و سرمایه‌گذاری هستند.

وی افزود: تهیه طرح و برنامه‌های توسعه یکپارچه محلات فرسوده، با رعایت ملاحظات زیست محیطی برای شهرها حائز اهمیت است.

رضوانی گفت: از طرفی بهره‌برداری از عرصه‌های ذخیره نوسازی بافت فرسوده نیازمند مطالعات امکان سنجی در قالب طرحی واحد است.

وی یادآور شد: مردم به عنوان نخستین ذی نفعان نوسازی بافت قدیمی شهر، پایه و قاعده اصلی مشارکت فعال در این امر را تشکیل می‌دهند.

رضوانی درباره سیاست‌های مؤثر بر نوسازی بافت‌های فرسوده شهری افزود: برای ساماندهی و تجمیع اراضی در محدوده‌هایی که نیازمند مقاوم‌سازی، استحکام بخشی و تعمیر است باید سیاست‌های تشویقی اعمال شود.

فرماندار شهرستان ویژه مرند و معاون استاندار آذربایجان‌شرقی تصریح کرد: بافت فرسوده به عنوان عاملی برای جلوگیری از تحقق روش‌های مدرن مدیریت شهری در شهرسازی به حساب می‌آید.

وی ادامه داد: هر چند برای رشد و توسعه به نوسازی قسمت‌های فرسوده نیاز است، اما حفظ آثار تاریخی و هویت شهری از عواملی است که در بهسازی بافت فرسوده باید به آن توجه شود.

رضوانی گفت: اغلب واحدهای ساختمانی در بافت‌های فرسوده شهری فاقد سیستم سازه‌ای و محاسبات فنی برای مقاومت در برابر سوانح طبیعی از جمله زلزله هستند و زیرساخت‌ها و تأسیسات مهم شهری نیز به دلیل گذشت زمان، فرسوده و نیازمند نوسازی اصولی هستند.

فرماندار شهرستان مرند اظهار کرد: وقتی کارکرد، ظرفیت و استراتژی توسعه هر شهر مشخص باشد، براحتی می توان زمینه های توسعه را در آن پیدا نمود و هر بخش از شهر که از قابلیت اقتصادی و سرمایه‌گذاری لازم برخوردار باشد، کم‌کم شاهد رونق خواهد بود و افراد و نهادهای توانمند به آن بخش روی خواهند آورد. حضور افراد و نهادهای توانمند، به خودی خود باعث عمران و تقویت کالبد منطقه خواهد شد.

فرماندار شهرستان ویژه مرند و معاون استاندار آذربایجان‌شرقی افزود: نبود وفاق و تعامل و نیز فقدان تعریف مشترک برای اتخاذ سیاست منطقی برای حفظ و کارآمدی واحدهای با ارزشی تاریخی، فرهنگی و معماری و در یک کلمه میراثی به عنوان کانون‌های احیای بافت‌های قدیمی، فرسوده و ناکارآمد شهری و عدم اولویت‌بندی صحیح ارزش‌ها، باعث عدم تحرک شده و بسیار از پروژه‌های بهسازی و نوسازی به دلیل اختلاف نظر، متوقف شده و یا انگیزه‌ای برای ایجاد پروژه‌های جدید باقی نگذاشته است.

وی با بیان این مطلب که در شهر مرند بیش از 80 هکتار بافت فرسوده شهری مصوب وجود دارد، گفت: تهیه برنامه جامع احیاء و نوسازی بافت فرسوده، تدوین دستورالعمل اجرایی در راستای ایجاد وحدت رویه در نوسازی بافت فرسوده، ایجاد ارتباط و هماهنگی با سایر سازمان‌های فعال در بافت فرسوده شهری و برنامه‌ریزی جذب مشارکت مردمی و بخش خصوصی در نوسازی بافت‌های فرسوده باید از اولویت‌های مهم مدیریت شهرداری و اعضای شورای اسلامی شهر مرند محسوب شو