رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان مرند از کنترل ورودی شهر مرند با هدف کنترل شیوع ویروس کرونا و تب سنج مسافران ورودی خبر داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری اخبار به روز مرند : صمد طاهری، عصر امروز در نشست خبری با خبرنگاران ابراز داشت: مهم‌ترین مسأله‌ای که از شیوع کروناویرس جلوگیری می‌کند، پیشگیری است، این ویروس از سال ۲۰۰۳ به نام ویروس سارس علائم خود را نشان داد در سال ۲۰۱۳ به شکل دیگری خود را نشان داد تا اینکه به نام کرونا در چین شیوع پیدا کرد.

وی افزود: این ویروس بیشتر دستگاه تنفسی انسان را درگیر می‌کند و افرادی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای هستند، در معرض خطر هستند.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان مرند تاکید کرد: راه‌های انتقال از طریق هوا، دست زدن به وسایل آلوده و تنفس است، این ویروس از یک تا ۱۴ روز می‌تواند بدون علائم باشد.

طاهری گفت: استراحت و ماندن در منزل، عدم تماس و عدم مواجهه با فرد بیمار، بسیار مؤثر است، شاه کلید مبارزه و درمان کرونا نیز بحث پیشگیری است.

وی با بیان اینکه با خو مراقبتی از بیماری‌های تنفسی پیشگیری کنیم، اذعان داشت: به طور مداوم و در هر زمان ممکن اقدام به شست و شوی کامل دست‌ها با آب و صابون کنیم، از دست دادن و روبوسی با افراد دارای علائم تنفسی خودداری کنیم، دهان و بینی خود را هنگام عطسه و سرفه با دستمال و یا قسمت بالای آستین بپوشانیم.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان مرند با تاکید بر اینکه استفاده از ماسک اجباری نیست، افزود: در مکان‌های شلوغ و وسایل حمل و نقل عمومی از دست زدن به چشم و دهان خود خودداری کنیم و از بیماران مبتلا به علائم تنفسی حداقل یک متر فاصله داشته باشیم.

طاهری در بخش دیگری با اشاره به اینکه ۲ جلسه قرارگاه زیستی شهرستان مرند تاکنون تشکیل شده است، تصریح کرد: ورودی شهر مرند تحت کنترل است و تب مهمان آزمایش شده و توصیه‌های لازم به آنان ارائه می‌شود.

وی با بیان اینکه مردم کرونا را جدی بگیرند اما سخت نگیرند، افزود: ضمن احترام به مهمانان، اما باید آنها را تحت نظر داشته باشیم تا از شیوع احتمالی ویروس، پیشگیری شود.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان مرند گفت: قلیان سراهای شهر تعطیل شده‌اند و اگر تا اطلاع ثانوی، فعالیتی داشته باشند با آنها برخورد می‌شود، هفته بازارها در شهر و روستاها نیز تا اطلاع ثانوی تعطیل شده‌اند.

طاهری با بیان اینکه ۸۰ درصد بیماران مبتلا به ویروس کرونا بهبود پیدا کرده‌اند، در پاسخ به پرسش روزنامه جمهوری اسلامی  مبنی بر اینکه آیا فرد مبتلا به کرونا در شهرستان مرند وجود دارد یا خیر، این مساله را تأیید را رد نکرد!وبه خیلی از سوالات نیز پاسخ ندادند …..!!!!از جمله نقش شبکه وبهداشت  در امر کنترل ویرس  کرونا تاکنون چقدر تاثیر گذار بوده

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان مرند همچنین عنوان کرد: مراکز بهداشت واقع در بخش‌های یامچی، کشکسرای، و شهر زنوز به صورت ۲۴ ساعته و مراکز بناب، دیزج حسین بیگ و شهید کسایی مرند به صورت ۱۶ ساعته آماده ارائه خدمات به مردم هستند.

وی با اشاره به اینکه درمانگاه شهید باکری و بیمارستان آیت الله حجت کوه کمری مرند نیز آماده ارائه خدمات درمانی است، تاکید کرد: مردم در صورت عدم علائم شدید، از مراجعه به بیمارستان خودداری کنند.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان مرند همچنین از بازدید از داروخانه‌ها و آرایشگاه‌های مردانه و زنانه شهرستان در طول روزهای گذشته خبر داد.

طاهری در ادامه عنوان کرد: کیت‌ها در اختیار بیمارستان امام رضا (ع) تبریز قرار گرفته که تنها برای بیماران مشکوک به بستری استفاده می‌شود.

وی اظهار داشت: مردم در صورت مشاهده افرادی با علائم بیماری کرونا، با شماره ۰۴۱۴۲۲۳۸۱۴۷ تماس بگیرند، برای پرسش هرگونه سوال‌های خود پیرامون این ویروس با شماره ۴۰۳۰ در تماس باشند.