وزیر ارشاد اعلام کرد: بسیاری از مراجع عظام تقلید ابراز نگرانی کردند، مخصوصا اینکه در گذشته هم برخی برخوردها با زائران و روحانیون کاروان‌ها صورت گرفته بود، به همین دلیل با توجه به بررسی‌های صورت گرفته تصمیم بر توقف عمره گرفته شد. به گزارش  اخبار به روز مرند ، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی […]

وزیر ارشاد اعلام کرد: بسیاری از مراجع عظام تقلید ابراز نگرانی کردند، مخصوصا اینکه در گذشته هم برخی برخوردها با زائران و روحانیون کاروان‌ها صورت گرفته بود، به همین دلیل با توجه به بررسی‌های صورت گرفته تصمیم بر توقف عمره گرفته شد.

به گزارش  اخبار به روز مرند ، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه برنامه‌ای که امروز به مناسبت روز زن در سالن سینمایی این وزارتخانه برگزار می‌شد، پیرامون توقف اعزام زائران عمره خبرداد.

جنتی با بیان اینکه پس از مطالعات و بررسی‌های انجام شده به سازمان حج دستور داده شد تا زمانی که این افراد مجرم محاکمه شوند و مورد مجازات قرار بگیرند، فعلا عمره متوقف شود، گفت: پروازهای ایران فعلا تعلیق خواهد شد.

وزیر ارشاد ضمن اشاره به خدشه به حیثیت عمومی و ارائه واکنش تصریح کرد: با توجه به اتفاقی که افتاده، حیثیت عمومی ملت ایران خدشه‌دار شده است‌ و یک خواست عمومی بین ملت شکل گرفته است و باید واکنشی نشان داده شود.

جنتی تاکید کرد: بسیاری از مراجع عظام تقلید ابراز نگرانی کردند، مخصوصا اینکه در گذشته هم برخی برخوردها با زائران و روحانیون کاروان‌ها صورت گرفته بود؛ به همین دلیل با توجه به بررسی‌های صورت گرفته تصمیم بر توقف عمره گرفته شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به حادثه فرودگاه جده و تعرض به دو زائر نوجوان اشاره کرد و گفت: درباره حادثه تاسف‌باری که در فرودگاه جده اتفاق افتاده از طریق دیپلماتیک با مقامات سعودی صحبت شده و آنها وعده داده‌اند که این افراد دستگیر شده‌ را مجازات کنند.

جنتی گفت: آنها حتی تصریح کردند که خاطیان را اعدام می‌کنند، اما در عمل هنوز اتفاقی نیفتاده است. به این ترتیب خدشه‌دار شدن حیثیت عمومی ملت ایران ما را بر این داشت که این تصمیم را بگیریم.

جنتی درباره آماده شدن گزارشی در این باره برای رئیس جمهور، تصریح کرد: هنوز گزارش ارائه نشده، اما تعلیق پروازها و توقف عمره را ابلاغ کردیم. گزارش هم به رئیس جمهور ارائه خواهد شد.

* رسیدگی به بی‌اخلاقی‌های برخی سایت‌های خبری

جنتی درباره وضعیت رسیدگی به بی‌اخلاقی‌های برخی سایت‌های خبری رسیده است؟ گفت: آنچه فعلا دنبال می‌کنیم این است که سایت‌های بدون مجوز، مجوز بگیرند؛ چون سایت‌های خبری زیادی داریم که بدون مجوز کار می‌کنند. این‌ها در مرحله اول باید مجوز بگیرند؛ همانند ناشرانی که می‌خواهند نشریه‌ای را انتشار دهند و با اخذ مجوز این کار را انجام می‌دهند.

وی با بیان اینکه سایت‌های خبری از نظر قانون مطبوعات مشمول این قانون هستند و همانند مطبوعات باید با آن‌ها رفتار شود، توضیح داد: البته در طول چند ماه گذشته مسوولان چند سایت آمدند و با گرفتن مجوز صاحب شناسنامه شدند در حالی که قبل از این نمی‌دانستیم این‌ها متعلق به چه کسانی هستند.

جنتی افزود: به دیگر سایت‌ها هم اخطار کرده‌ایم که برای گرفتن مجوز اقدام کنند و اگر پیگیری نکنند باید از کارشان جلوگیری شود. چون همان‌طور که یک روزنامه یا نشریه بدون مجوز نمی‌تواند منتشر شود، سایت‌هایی را که به این شکل فعالیت کنند را به وزارت ارتباطات اطلاع می‌دهیم تا از کارشان جلوگیری شود.

وی گفت: این گونه سایت‌ها پس از گرفتن مجوز همانند دیگر مطبوعات خواهند بود و مرتب رصد می‌شوند و در صورت هر گونه تخلف درباره آن‌ها تصمیم گرفته می‌شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین درباره فعالیت یک خبرنگار اسرائیلی در ایران و چگونگی مجوز گرفتنش توضیح داد: اصلا مجوزی گرفته نشده است. این‌ها دغل‌کاری کردند و با پاسپورت اروپایی وارد ایران شدند.

جنتی افزود: نکته دیگر این است که این شخص به عنوان توریست آمده نه خبرنگار؛ چرا که سفارتخانه‌ها هر کسی را که قرار باشد به عنوان خبرنگار وارد کشور شود بررسی ویژه‌ای می‌کند به این ترتیب که درخواست‌ها توسط یک هیات سه نفره بررسی می‌شود سپس تعداد روزهای حضور در ایران تعیین و نظارت هم صورت خواهد گرفت.

وی تأکید کرد: بعد از اینکه این فرد از ایران رفت معلوم شد که خبرنگار اسرائیلی بوده است.

* ابراز بی اطلاعی وزیر ارشاد از وضعیت اجرای «اپرای سعدی»

عالی رتبه ترین مقام مسئول در وزارت ارشاد درباره وضعیت اجرای «اپرای سعدی» ابراز بی اطلاعی کرد.

* در نمایشگاه کتاب سیاست‌گذاری‌ها و نظارت بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است

وزیر ارشاد درباره بزرگترین پروژه فرهنگی یعنی نمایشگاه کتاب تهران گفت: امسال یکی از مهم‌ترین اقداماتی که در نمایشگاه کتاب انجام شد این بود که بخش قابل توجهی از امور اجرایی به اتحادیه ناشران و تشکل‌های نشر واگذار شد، در حالی که پیش از این تمام امور را وزارت ارشاد بر عهده داشت. به این ترتیب امسال بیش‌تر، سیاست‌گذاری‌ها و نظارت بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهد بود.

* حضور تعداد قابل توجهی از کتاب ناشران خارجی در بخش بین‌الملل نمایشگاه کتاب تهران

این مقام مسئول به حوزه بین‌الملل در نمایشگاه کتاب اشاره کرد و افزود: در حوزه امور بین‌الملل برنامه‌ریزی شد تا از نظر کمی و کیفی افزایش داشته باشیم و الان تعداد قابل توجهی از ناشران خارجی کتاب‌های خود را آورده‌اند.

* تالارهای گفت‌وگو در نمایشگاه کتاب

جنتی در بخش دیگری از سخنان خود درباره نمایشگاه کتاب به تالارهای گفت‌وگو اشاره کرد و بیان داشت: بخش دیگری که در نظر گرفته شده تالارهای گفت‌وگوست، این تالارها می‌توانند جایگاه مناسبی برای بحث‌های علمی و فرهنگی باشند.