۴۲ درصد اضافه برداشت آب‌های زیرزمین آذربایجان‌شرقی در دشت مرند انجام می‌گیرد و به گفته مسئولان وضع این دشت بحرانی است.

به گزارش پایگاه خبری اخبار به روز مرند : کم‌آبی رمق روستای «قرخلار» مرند را گرفته است؛ پیر روستا و از ساکنان بسیار قدیمی این روستا می گوید: تا چند سال پیش ۱۸۰ خانوار اینجا ساکن بودند ولی اکنون ۱۰ خانوار ساکن هستند.

وی که به شغل گله‌داری و پرورش گوسفند مشغول است، اضافه می کند: قبلا ۱۸۰ راس گوسفند داشتم، ولی با این وضعیت کم‌آبی و بی‌علفی دشت، فقط ۱۰ گوسفند هم اکنون دارم.

یکی از باغداران منطقه نیز با نشان دادن چاهی به عمق ۲۷۰ متر،می‌گوید: این چاه را سال گذشته حفر کردیم، ولی به دلیل خشک شدن و نبود آب، هم اکنون مسدود است؛حالا زیرپایمان سفره های خالی به وسعت دشت است.

مسئول اداره آب شهرستان مرند درباره نیز وضعیت کم آبی منطقه گفت: در طول ۳۶ سال اخیر سطح آب زیرزمینی مرند حدود ۱۷ متر افت کرده است.

محمد غفاری زاده اظهار کرد: سالانه ۳۰ میلیون مترمکعب از چاه‌های مجاز مرند اضافه برداشت می‌شود که این امر منجر به گسترش بیابان‌زایی شده است و عمق فاجعه خود را در عمق زمین نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه ۷۷۹ چاه عمیق در منطقه فعال است که از این تعداد ۴۲۵ چاه هوشمند شده است، افزود: اگر روزانه ۴ ساعت برق این چاه ها قطع شده و استخراج آب صورت نگیرد، روزانه ۲۲۰ هزار مترمکعب آب صرفه جویی می شود.

اما برای حل این موضوع جهاکشاورزی طرح جایگزینی کشت محصول و نیز لوله گذاری آب از مبدا تا مقصد را چند سالی است که با جدیت شروع کرده و در زمین ها و باغ های منطقه اجرا می کند که به گفته یکی از کشاورزان منطقه از ۲ ساعت حقابه اش فقط ۲۰ دقیقه می توانست بهره برداری کند که با اجرای لوله گذاری هم اکنون آب در عرض ۴ دقیقه به سر زمین می رسد.

یکی دیگر از کشاورزان که با جایگزینی کشت زعفران هم در مصرف آب صرفه جویی کرده و هم محصول پررونقی برداشت می کند،به خبرنگار ایرنا گفت: پیش از این یونجه می کاشتیم که در سال حداقل ۱۰ مرتبه آبیاری می کردیم ولی اکنون با کاشت زعفران سالی سه بار آبیاری کفایت می کند