فرماندار ویژه مرند گفت: مسوولین باید در جهت تغییر ذهن کشاورزان عمل و کشاورزی علمی و مبتنی بر فناوری روز را در شهرستان ترویج کنند.

به گزارش پایگاه خبری اخبار به روز مرند:، داود گرشاسبی روز سه شنبه در جلسه کارگروه کشاورزی شهرستان مرند، ضمن تاکید بر لزوم تغییر رویکرد از نگاه سنتی به مدرن در حوزه کشاورزی یادآوری کرد: مقاومت در برابر تغییر و تحول بخاطر منافع زودگذر در هر منطقه‌ای، مانع رسیدن به توسعه است لذا باید اذهان کشاورزان را نسبت به روی آوردن به کشاورزی مدرن تغییر دهیم.
وی با بیان اینکه پایه ذهنی و فکری کشاورزان می‌تواند منجر به توسعه منطقه شود، افزود: اینکه شهرستان مرند جز شهرهای برتر استان می‌باشد بر پایه تمام شاخص‌ها بوده و باید سعی کنیم عملکرد ما در زمینه ترویج آبیاری نوین و تحت فشار نیز بهبود یابد.
فرماندار ویژه مرند تشریح کرد: ضروری است در جهت تغییر ذهن کشاورزان عمل کرده و کشاورزی علمی و مبتنی بر تکنولوژی روز را در شهرستان ترویج کنیم.
وی کشاورزی را پایه‌ای از استقلال و حاکمیت کشور بیان کرد و گفت: در راستای رونق کشاورزی، توجه ما به زمین و آب باید بیشتر بوده و باید برخورد چالشی برای اصلاح امور داشته باشیم.
گرشاسبی اظهار داشت: باید سعی کنیم در ساخت ذهنی کشاورزان، تغییر رویکرد اتفاق افتاده و به اصلاح الگوی مصرف در بخش کشاورزی و ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی توجه شود.
وی خاطرنشان کرد: لازم است مسؤولین مربوط، جهت رونق کشاورزی و بهبود وضعیت اقتصادی کشاورزان در منطقه، شناسنامه نیازمندی‌های کشاورزی شهرستان را آماده کرده و سند و برنامه‌ای برای آن تدوین کنند.
فرماندار مرند بر ترغیب کشاورزان نسبت به بیمه محصولات کشاورزی تاکید کرد و افزود: مسؤولین همچنین تبلیغ اصلاح الگوی کشت و یکپارچه سازی اراضی را محله محور کرده و با حضور در روستاها، مردم را نسبت به آن آگاه کنند.
وی در ادامه به متمرکز بودن خرید گندم در شهرستان مرند و مزایای آن اشاره کرد و گفت: علاوه بر گندم، کشت کلزا نیز از جمله اقلام با صرفه است که باید مکان و نحوه دسترسی و امکان آبرسانی را در کشت آن در نظر بگیریم.
گرشاسبی یادآوری کرد: زمین، آب و نیروی انسانی سه عامل مهم است که باید در راستای تحقق خواسته‌های خود در خصوص کشاورزی مدرن، به آنها توجه کنیم.

وسعت اراضی زراعی شهرستان مرند ۹۳ هزار هکتار و باغات شهرستان ۱۲ هزار هکتار است و سالانه حدود ۲۳۷ هزار تن انواع محصول کشاورزی در آن تولید می‌شود.