رئیس شعبه ۲۱ تجدید نظر آذربایجان شرقی اصلاح برخی مواد قانونی که موجب تاخیر در رسیدگی به پرونده های قضایی می شد را از اقدامات مهم رئیس جدید قوه قضاییه دانست.

به گزارش پایگاه خبری اخبار به روز مرند :، حجت الاسلام والمسلمین سید حمید موسوی،  در مراسم بزرگداشت ۳۸ امین سالگرد شهادت آیت الله بهشتی و ۷۲ تن از یارانش که با حضور امام جمعه مرند،  معامن استاندار آذر بایجان شرقی و فرماندار شهرستان ویژه مرند ،دادستان و رئیس دادگستری ،شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر ،فرماندهان نظامی و انتظامی و جمعی از مسئولان شهرستان مرند و اقشار مختلف مردم در مسجد قیام برگزار شد، با ذکر خاطره ای از شهید بهشتی ابراز داشت: آیت الله بهشتی در سال ۱۳۵۹ با استقبال باشکوه مردم وارد شهر مرند شد و در مسجد قیام این شهر سخنرانی کرد، جمعیت به قدری بود که در خیابان ها نیز شاهد حضور مردم بودیم.

وی همچنین با اشاره به اهمیت قضاوت و اجرای عدالت اظهار داشت: قضاوت یکی از شئون ولایت به شمار می رود که از شئون اولیا و انبیا و ائمه معصومین در زمان غیبت در اختیار ولی جامع الشرایط قرار گرفته است.

رئیس شعبه ۲۱ تجدید نظر استان آذربایجان شرقی افزود: رئیس دستگاه قضا به طور مستقیم از سوی رهبر انقلاب اسلامی منصوب می شود و مسئولین این قوه از طرف رئیس قوه قضاییه با یک واسطه از سوی نماینده ولی فقیه منصوب می شوند.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی قضاوت را یک امر الهی و اسلامی دانست و عنوان کرد: اجرای عدالت از ۴۰ روز بارش باران برای مردم بهتر است و مهم ترین رسالت انبیا نیز اجرای عدالت در جامعه بود.

وی خاطرنشان کرد: شرایط قاضی در کتاب های فقه بسیار سخت بیان شده او باید یکسان به طرفین نگاه کند مبادا تمایل قلبی اش به یک سمت باشد، قاضی باید به نوعی مجلس قضاوت را ترتیب دهد تا طرفین احساس عدالت کنند.

رئیس شعبه ۲۱ تجدید نظر استان آذربایجان شرقی همچنین با اشاره به اینکه قاضی از نظر اسلام باید عادل بوده و با علم و عدل قضاوت کند، تصریح کرد: فردی که به ظلم قضاوت کند، کسی که از روی ناآگاهی به ظلم قضاوت کند و قاضی که از روی ناآگاهی به عدل قضاوت کند در آتش جهنم هستند، اما قاضی که از روی آگاهی به عدل قضاوت کند در عبادت است.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی دولت آبادی تاکید کرد: اگر دستگاه قضایی ناسالم بوده و اجرای عدل نکند و نسبت به مفاسد اخلاقی و اجتماعی بی تفاوت باشد جامعه را فاسد می کند.

وی ادامه داد: اگر در جامعه ای مفاسد افزایش پیدا کند به قصور قضات برمی گردد، اما مساله عدل گستری در حد مقبولی در استان آذربایجان شرقی اجرا می شود.

رئیس شعبه ۲۱ تجدید نظر استان آذربایجان شرقی در بخش دیگری با تبریک انتصاب حجت الاسلام والمسلمین رئیسی به عنوان رئیس قوه قضاییه عنوان کرد: برخی مواد قانونی بودند که موجب تاخیر در رسیدگی به پرونده های قضایی می شد، اما با اصلاح برخی مواد، از اطاله دادرسی جلوگیری خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی افزود: ادغام برخی معاونت ها در قوه قضاییه از اقدامات خوب رئیس جدید قوه قضاییه بود تا قضات ستادی به امر مردم رسیدگی کنند.

آیت الله بهشتی شخصیتی انقلابی و مردمی بود

وی همچنین با اشاره به شخصیت ویژه آیت الله بهشتی (ره) گفت: آیت الله بهشتی شخصیتی اجتماعی، انقلابی و مردمی بود که توانست دستگاه قضایی زمان شاهنشاهی را اصلاح کرده و به قوه قضاییه اسلامی تبدیل کند.

رئیس شعبه ۲۱ تجدید نظر استان آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: منافقین نتوانستند وجود ایشان را تحمل کنند و او را ترور شخصیت کرده و در ۷ تیرماه سال ۱۳۶۰ به شهادت رساندند.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به برخی مشکلات موجود کشور ابراز داشت: برخی از مشکلات مانند گرانی به دلیل سوء مدیریت مدیران است اما مردم با انگیزه الهی انقلاب کردند و پای انقلاب اسلامی ایستاده اند.

وی تاکید کرد: انفجار پهپاد ۲۰۰ میلیون دلاری آمریکا توسط ایران به استکبار نشان داد که اینجا آمریکا و عراق نیست بلکه اینجا مملکت جمهوری اسلامی ایران است.

رئیس شعبه ۲۱ تجدیدنظر استان اذعان داشت: نظام جمهوری اسلامی ایران با حضور مردم ادامه پیدا خواهد کرد و با تحریم ها مرعوب نخواهند شد بلکه این تحریم ها باعث پیشرفت در علوم نظامی و هسته ای شده است.