مدیرعامل شرکت گاز آذربایجان‌شرقی خبر داد استفاه ۹۴ درصد مردم آذربایجان شرقی از گاز طبیعی مدیرعامل شرکت گاز آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه ۹۴ درصد مردم استان در سبد انرژی گرمایشی و مصارف خانگی پخت و پز از گاز طبیعی استفاده می‌کنند، گفت: ۹۰ مرکز امداد گاز در استان فعال است. به گزارش خبرنگار صدا و […]

مدیرعامل شرکت گاز آذربایجان‌شرقی خبر داد
استفاه ۹۴ درصد مردم آذربایجان شرقی از گاز طبیعی

مدیرعامل شرکت گاز آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه ۹۴ درصد مردم استان در سبد انرژی گرمایشی و مصارف خانگی پخت و پز از گاز طبیعی استفاده می‌کنند، گفت: ۹۰ مرکز امداد گاز در استان فعال است.

به گزارش خبرنگار صدا و سیبما از مرند : ولی‌الله دینی شامگاه دوشنبه در پایان رزمایش نحوه مواجهه با افت فشار گاز و سرما در شرکت گاز استان آذربایجان‌شرقی در شهرستان مرند در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: رزمایش نحوه مواجهه با افت فشار گاز و سرما در شرکت گاز آذربایجان‌شرقی با حضور شرکت‌های معین شرکت‌های گاز استان آذربایجان‌غربی، اردبیل، زنجان و منطقه ۸ عملیات انتقال گاز و کلانشهر تبریز به عنوان معین اصلی و شبستر و جلفا شهرهای همجوار مرند به عنوان معین کمکی دوشنبه در شهرستان مرند برگزار شد.

وی هدف این رزمایش را ارتقای هماهنگی شرکت‌های گاز استانی معین و منطقه ۸ عملیات انتقال گاز، ارتقای هماهنگی مابین شرکت گاز استان آذربایجان‌شرقی با سایر ادارات و ارگان‌ها و ارزیابی توانمندی عملیاتی عوامل شرکت‌کننده و خود شرکت گاز استانی اعلام کرد.
دینی گفت: این رزمایش با هماهنگی امور HSE شرکت ملی گاز ایران و امور HSE و مدیریت بهره‌برداری شرکت گاز استان آذربایجان‌شرقی با رمز حضرت محمد در مرند برگزار شد و علاوه بر شرکت‌های معین شرکت پخش و پالایش منطقه آذربایجان‌شرقی، فرمانداری مرند، مدیریت بحران استانداری، اداره غله، نیروی انتظامی، آتش‌نشانی، شبکه بهداشت و درمان و هلال احمر در این رزمایش حضور فعالانه داشتند که با موفقیت کامل برگزار شد.

وی تصریح کرد: در این مانور گاز ایستگاه‌های CGS شهر (ایستگاه‌های تقلیل فشار گاز)، مشترکان خانگی، بخشی از بیمارستان‌ها، هتل‌ها، نانوایی‌ها و بخش‌های خدمات‌رسانی قطع و سوخت دوم جایگزین آن شد.

مدیرعامل شرکت گاز آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه بیش از ۹۴ درصد مردم آذربایجان‌شرقی در سبد انرژی گرمایشی و مصارف خانگی پخت و پز از گاز طبیعی استفاده می‌کنند، افزود: این نوع رزمایش بیشتر برای ارزیابی و محک از تجهیزات، ارتقای همکاری ادارات، اطلاع‌رسانی و آشنا کردن مردم در مرند برگزار شد.

دینی خاطرنشان کرد: تمرین عملیاتی مقابله با افت فشار گاز در شهرستان مرند در ۱۴ مرحله اجرا شد به طوری که طراحی سناریو به شکلی بود که مرند به عنوان شهر حادثه‌دیده در عملیات حضور مستقیم نداشت.

وی با بیان اینکه ۹۰ مرکز امداد گاز در آذربایجان‌شرقی (۸۲ مرکز در شهرستان‌های استان آذربایجان‌شرقی و هشت مرکز در کلانشهر تبریز) با ۳۸۷ نفر که ۳۱۵ نفر در شهرستان‌های استان و ۶۳ نفر در تبریز مشغول فعالیت هستند، گفت: مردم از طریق تلفن ۱۹۴ اتفاقات در مواقع حوادث در صورت وقوع حادثه مرتبط با گاز کمک بگیرند.

۸۰ درصد از خانوارهای روستایی آذربایجان‌شرقی از گاز طبیعی استفاده می‌کنند

دینی با بیان اینکه در استان آذربایجان‌شرقی ۱۶ هزار و ۲۰۰ کیلومتر شبکه توزیع گاز احداث و ایجاد شده است، اظهار کرد: تعداد مشترکان استان یک میلیون و ۲۷۰ هزار و ۹۱۶ مشترک بوده که از این میزان ۹۸۸ هزار و ۴۱۸ مشترک شهری و ۲۸۲ هزار و ۲۹۸ مشترک روستایی است.

وی اضافه کرد: ۱۰۰ درصد جمعیت شهری در ۵۹ شهر آذربایجان‌شرقی و  ۸۰ درصد از خانوارهای روستایی آذربایجان‌شرقی ساکن در یک هزار و ۲۰۷ روستا از گاز طبیعی استفاده می‌کنند که این رقم بیش از میانگین کشوری است و این استان از این لحاظ حائز رتبه ممتاز در امر گازرسانی به روستاها قرار دارد.