عضو کمیسیون اقتصادی مجلس و نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از حذف یارانه ها گفت: چرا با پیش بینی گران شدن بنزین، میزان یارانه ها افزایش پیدا نمی کند.  به گزارش اخبار به زوز مرند : دکتر محمد حسن نژاد نماینده مردم مزند و جلفا در مجلس شورای اسلامب […]

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس و نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از حذف یارانه ها گفت: چرا با پیش بینی گران شدن بنزین، میزان یارانه ها افزایش پیدا نمی کند.

 به گزارش اخبار به زوز مرند : دکتر محمد حسن نژاد نماینده مردم مزند و جلفا در مجلس شورای اسلامب در نشست خبری با اصحاب رسانه آذربایجان شرقی که در شهرداری شهرستان مرند برگزار شد، با اعلام خبر کلنگ‌زنی تقاطع زیرگذر دولت‌آباد اظهار کرد: متاسفانه مردم از این پروژه خاطرات بدی دارند و سال‌های سال بود که علی‌رغم کلنگ‌زنی هنوز به سرانجام نرسیده بود.

وی افزود: اما این‌بار تلاش کردیم که بجای مقاماتی مثل وزیران، از افرادی دعوت کنیم که کارشناس وزارت‌خانه‌ها باشند و بتوانند واقعا کاری چه از لحاظ مالی و چه از لحاظ فنی برای این طرح انجام دهند.

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی در بخشی از سخنان خود تشریح کرد: رسانه‌ها در دنیای امروز از قدرت بسیار بالایی برخوردار هستند و اگر رسانه‌ها روی یک موضوع تمرکز کنند، قطعا آن موضوع مورد توجه مسئولان نیز قرار می‌گیرد پس از خبرنگاران و صاحبان رسانه‌ها خواهشمندیم با دقت فراوان پیگیر رشد و توسعه استان‌مان باشند.

تنها ۲۰هزار میلیارد از کل بودجه می‌تواند اثربخش باشد

وی همچنین در پاسخ به انتقاداتی که در خصوص ردیف بودجه استان آذربایجان شرقی مطرح بود، تشریح کرد: درمورد اینکه چگونه بتوانیم ردیف بودجه مناسبی را برای استان‌مان در مجلس و از دولت اختصاص دهیم، باید چندکار را انجام می‌دادیم که نداده‌ایم و از مهم‌ترین آن‌ها ایجاد تعامل بین نمایندگان استان قبل از تدوین لایجه بودجه بود.

حسن‌نژاد ادامه داد: از تمام بودجه‌ای که در نظر گرفته شده، من فکر می‌کنم تنها ۲۰هزار میلیارد آن می‌تواند در کشور مثمر ثمر واقع شود درحالی که ما بایستی از ۸۰۰هزار میلیاردتومانی که برای شرکت‌های دولتی اختصاص یافته انتظاراتی داشته باشیم اما حتی خود نمایندگان از این حق بی‌خبرند.

وی همچنین اعلام کرد: اینکه چندهزار میلیاردتومان از فاینانس برای منطقه آزاد ارس توانستیم اختصاص دهیم و حدود ۸۰۰میلیارد تومان برای مترو تبریز، از جمله اقدامات مثبتی است که درمورد بودجه برای استان‌مان صورت گرفته است.

تبعات گل و بلبل نشان دادن اوضاع!

نماینده مردم مرند و جلفا همچنین ابراز کرد: بعد از تدوین لایحه عملا نمی‌توان کاری کرد پس انتظار اینکه نمایندگان بعد از نوشته‌شدن لایحه بتوانند ردیف بودجه استان را افزایش دهند، انتظار بیجایی است.

وی ادامه داد: وقتی ما شهر و استان‌مان را گل و بلبل نشان می‌دهیم قطعا در تهران نیز چنین فکر می‌کنند که نیازی به بودجه اشتغال و… نداریم و به استان‌های دیگر اختصاص می‌دهند. پس باید روحیه نقد خودمان را پرورش دهیم.

وقتش رسیده قید حسودی را بزنیم

وی در بخش دیگری از سخنان خود راجع به حقابه آب ارس عنوان کرد: برخی‌ها از اینکه آب ارس را در شهرهایی چون تبریز به بهرده‌برداری می‌رسانیم گلایه می‌کنند درحالی که اگر امروز نتوانیم حقابه خود را از آب ارس تثبیت کنیم، فردا ترکیه آن را از آن خود خواهد کرد. اکنون زمان آن است که حسودی‌ها را درمورد همدیگر کنار بگذاریم.

حسن‌نژاد همچنین با انتقاد از اختصاص بودجه‌هایی که ثمره چندانی برای مردم کشور ندارند گفت: ما می‌توانیم بجای اینکه از طریق سرمایه‌گذاری در بنیاد سعدی برای گسترش زبان فارسی در کشوری مثل بلغارستان، بودجه‌ای اختصاص دهیم برای گسترش زبان مادری خودمان در استان‌.

از خدابخش حمایت می‌کنم

نماینده مردم مرند و جلفا در بخشی از این نشست درباره انتخاب مجید خدابخش به عنوان استاندار جدید آذربایجان شرقی تصریح کرد: خدابخش زمانی که استاندار اردبیل بود مثل یک کارشناس در مجلس پیگیر کارهای استان‌ بود و به خاطر همین روحیه از او حمایت کردم و خواهم کرد.

وی با لحنی انتقادی افزود: اما منافع شخصی عده‌ای زمانی محقق می‌شود که استاندار را به حاشیه می‌رانند تا دوره‌اش تمام شود. عده‌ای فقط برای این تلاش می‌کنند که فاصله بین مسئولانی چون استاندار یا نمایندگان مجلس را با مردم افزایش دهند.

وی حضور ۶۰هزار مرندی مقیم در تبریز و ۷۰هزاری مرندی‌ها در تهران را نشانه‌ای از آن دانست که مشکلات زیادی در این شهرستان حاکم است و کمبود اشتغال حرف اول را در این منطقه می‌زند.

انتقاد از حذف یارانه 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس و نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از حذف یارانه ها گفت: چرا با پیش بینی گران شدن بنزین، میزان یارانه ها افزایش پیدا نمی کند.

با بیان اینکه بسیاری از خانواده ها با همین یارانه گذران زندگی می کنند، گفت: بهتر است به جای قطع یارانه، از هزینه های اضافی دولت بکاهیم.
وی در ادامه با اشاره به مشکل اشتغال به عنوان مهمترین دغدغه جامعه افزود: با این لایحه بودجه ای دولت که برای سال ۱۳۹۷ تدوین شده مشکل اشتغال حل نمی شود.
دکتر حسن نژاد  با بیان اینکه نمایندگان مجلس نمی توانند تغییری در لایحه بودجه ایجاد کنند و به این خاطر حتی ردیف های بودجه در کمیسیون تلفیق نیز بررسی نشد گفت: لایحه باید درست نوشته شود وگرنه بعد از ابلاغ لایحه، نمایندگان قادر به تغییر ردیف بودجه ها نیستند.

بودجه عمومی کشور بر اساس نیازها تعیین نمی شود 
نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: یک میلیون و ۲۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه کل کشور است که ۸۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه شرکت های دولتی و ۴۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه عمومی است.

عضو کمسیون اقتصادی مجلس  ادامه داد: ۴۰ هزار میلیارد تومان نیز بودجه عمرانی است که نیمی از آن محقق می شود.
وی در ادامه جهت دهی افکار عمومی به سمت پیشرفت استان آذربایجان شرقی را خواستار شد و افزود: قدرت رسانه امروز برای مسئولان روشن شده است، وقتی رسانه ها روی مساله ای تمرکز می کنند، خط مشی مسئولان نیز نسبت به آن مساله تغییر می کند لذا مدیران استان باید قبل از ارائه لایحه به مجلس، با نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی مشورت کنند.
نماینده مردم مرند و جلفا در  مجلس با اشاره به اینکه حجم نقدینگی کشور یک میلیون و ۴۰۰ هزار میلیارد تومان است و ۸۰ هزار میلیارد تومان این مبلغ، پول و مابقی حساب های بانکی است، گفت: باید دید سهم آذربایجان شرقی از این مقدار در شبکه های بانکی چقدر است.
دکتر حسن نژاد همچنین در خاتمه اظهار داشت با توجه به اینکه آذربایجان شرقی در شورای پول و اعتبار و شورای اقتصاد یک نماینده ندارد، گفت: باید فکری به حال این مساله بکنیم، ما نباید دنبال یک وزیر آذربایجانی در کابینه دولت باشیم بلکه باید یکی از جایگاه های مدیران کل سازمان برنامه و بودجه و یا معاونت های اعتباری یکی از بانک ها به آذربایجان شرقی اختصاص پیدا کند